Przetwory w maju - co na zimę przygotować w maju (ściąga)

2022-05-23 11:52

Maj to dopiero rozgrzewka, jeśli chodzi o przygotowywanie przetworów, jednak już w tym miesiącu można zacząć zapełniać spiżarniane półki. To czas przygotowywania zdrowotnych syropów - z mniszka lekarskiego, pędów sosny i kwiatów czarnego bzu i zamykania w słoiki warzywnych smaków wiosny - młodego szczawiu, szparagów i rabarbaru. Zebraliśmy dla was przepisy na majowe przetwory.

Konfitura z płatków róży
Autor: Shutterstock Płatki róży, kwiaty mniszka i czarnego bzu to znakomita baza do majowych przetworów.

Spis treści

  1. Mniszek lekarski 
  2. Czarny bez
  3. Dzika róża
  4. Przetwory z rabarbaru
  5. Pędy sosny dla zdrowia i smaku
  6. Szparagi - wiosenny przebój
  7. Smardze - wiosenne grzyby

Mniszek lekarski 

Coraz więcej osób gromadzenie pysznych przetworów na czas słoty i zimna rozpoczyna już w maju. I bardzo dobrze, bo maj to czas wiosennych smaków, które możemy zatrzymać na długo. Maj kwitnie i z tego kwitnienia warto skorzystać, bo w kwiatach zawarta jest moc prozdrowotnych składników. To czas przygotowywania przetworów z kwiatów mniszka lekarskiego, z których powstaje zdrowy syrop na kaszel i przeziębienie lub pyszne wino.

Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego, naturalny lek na przeziębienie

Wino z mniszka: przepis prosto z Anglii

Beszamel - Jadalne Chwasty

Czarny bez

W maju zaczyna kwitnąć także czarny bez, z którego również można przygotować sok, syrop albo nalewkę. Syrop z kwiatów czarnego bzu ma niezwykły słoneczny i orzeźwiający aromat. 

Jak zrobić syrop z kwiatów bzu?

Sok z kwiatów czarnego bzu - sprawdzona receptura

Nalewka z kwiatów czarnego bzu: przepis

Dzika róża

W maju obficie kwitnie dzika róża. Płatki jej kwiatów to uznany od wieków surowiec zielarski oraz cukierniczy. Trudno sobie wyobrazić warszawskie pączki bez nadzienia z konfitury różanej. Z płatków dzikiej róży można przygotować konfiturę i wino.

Konfitura z płatków róży: podajemy dobry przepis

Wino z płatków róży - domowe wino na drożdżach winiarskich

Przetwory z rabarbaru

Jeśli chodzi o rabarbar, to pole do popisu jest naprawdę duże: dżemy, konfitury, musy, kompoty, na słodko i wytrawnie, jak kto lubi. W galerii znajdziesz kilkanaście świetnych przepisów na przetwory z rabarbaru - na słodko i na wytrawnie.

Pędy sosny dla zdrowia i smaku

W maju można już zbierać pędy sosnowe na przeciwkaszlowy syrop lub nalewkę. Lemoniada przygotowana z syropu sosnowego z dodatkiem cytryny świetnie gasi pragnienie w cieplejszy dzień. 

Syrop z sosny - cudowny lek na przeziębienie i suchy kaszel

Nalewka sosnowa: jak zrobić? Przepis na nalewkę sosnową

Szparagi - wiosenny przebój

Poza kwiatami w maju mamy do dyspozycji sezonowe warzywa, wyborne szparagi.

Szparagi możemy zamarynować w zalewie i cieszyć się ich smakiem cały rok. Młody szczaw również możemy zamknąć w słoikach. 

Szparagi w zalewie: domowe przetwory ze szparagów

Smardze - wiosenne grzyby

Maj to również czas zbioru pierwszych wiosennych grzybów. Smardze, bo o nich mowa, można marynować lub suszyć, pamiętajmy jednak, że te dzikorosnące są pod ochroną. Zbierać można jedynie te egzemplarze, które wyrosną na naszej posesji.

Czy smardze można suszyć? Jak suszyć smardze?

Jakie grzyby nadają się do suszenia i marynowania

Smardze – co warto o nich wiedzieć?