Nalewka z kwiatów czarnego bzu - sprawdzony przepis

Nalewka z kwiatów czarnego bzu - sprawdzony przepis

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Nalewka z kwiatów czarnego bzu jest smaczna i pełna witamin,

Ocena: 5,0

Poziom: ŁATWY

Czas: 40 MINUT

Porcja dla: 9 OSÓB

Nalewka z kwiatów czarnego bzu to znakomity dodatek  do koktajli, pomaga także zapobiegać nadchodzącemu przeziębieniu. Kwiaty czarnego bzu kwitną u progu lata. Białe baldachy, na które składają się maleńkie kwiatki, widać z daleka. Trzeba zdążyć je zebrać, nim przekwitną i pojawią się owoce. Krzewy czarnego bzu łatwo znaleźć - rosną niemal wszędzie - w rowach, na skraju lasu, przy polnych drogach.

Składniki

Przygotowanie krok po kroku:

  • Najpierw gotujemy syrop: na 3/4 kg cukru dajemy 3/4 litra wody, gotujemy i studzimy. Następnie kroimy 2 duże cytryny w plastry.

  • Wybieramy duży słój (albo 2 mniejsze). Układamy w nim zerwane baldachy (ok. 50 sztuk), przekładając je plasterkami cytryny. Na koniec wlewamy wystudzony syrop, słój przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe, słoneczne miejsce na tydzień.

  • Po tygodniu przecedzamy zawartość słoja przez sito - baldachy i plastry cytryny wyrzucamy. Płyn mieszamy z sokiem wyciśniętym z 3 limonek i 1 litrem spirytusu.

  • Przelewamy do butelek, szczelnie je zamykamy i odstawiamy na miesiąc w ciemne miejsce. Od czasu do czasu butelką należy wstrząsnąć.

  • Alkohol filtrujemy przez bibułę, rozlewamy do "docelowych" butelek, szczelnie zamykamy i odstawiamy na co najmniej miesiąc w chłodne i ciemne miejsce.

Anna Szubińska Nalewki. natura zamknięta w butelce

 
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.

Ocena: 2,8