Domowe nalewki - co jest potrzebne do ich przygotowania
Dobra nalewka musi być przygotowana z z wysokiej jakości składników. Wybieramy owoce świeże dojrzałe, bez oznak nadpsucia. Naczynia używane do przygotowania nalewki dokładnie myjemy, wodę przegotowujemy i studzimy. Nie zalewamy owoców bezpośrednio mocnym spirytusem, tylko rozcieńczonym do wartości 70%.
Spis treści
- Metody przygotowania nalewek
- Zasady przygotowania nalewek
- Słodka nalewka czereśniowa: smak lata
- Nalewka z węgierek: śliwówka z wanilią
- Nalewka z jeżyn
- Nalewka z pigwy na spirytusie
Mamy do wyboru trzy podstawowe metody przyrządzania nalewek:
Metody przygotowania nalewek
Mamy do wyboru trzy podstawowe metody przyrządzania nalewek:
1. Owoce zalewamy alkoholem - macerujemy, a po zlaniu go zasypujemy je cukrem. Gdy cukier się rozpuści, odlewamy syrop i mieszamy go z uzyskanym wyciągiem alkoholowym, tzw. nalewem.
2. Owoce najpierw zasypujemy cukrem, a po zlaniu syropu zalewamy je alkoholem. Następnie nalew mieszamy z syropem.
3. Owoce, cukier i dodatki zalewamy alkoholem i razem macerujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach, by jak najmniej alkoholu wyparowało.
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.
Zasady przygotowania nalewek
Naczynie stawiamy w ciepłym miejscu, wstrząsając nim co 2-3 dni. Pozostawiamy je, w zależności od przepisu, na kilka dni albo tygodni, a nawet miesięcy.
Przed przelaniem nalewki do butelek trzeba ją dokładnie przefiltrować. Można użyć do tego płótna, wielokrotnie złożonej gazy lub papierowych filtrów do kawy. Po każdym odcedzeniu nalewka powinna odstać kilka lub kilkanaście godzin.
Po przefiltrowaniu nalewkę przelewamy do butelki z ciemnego szkła i szczelnie zamykamy, by nie ulatywały z niej substancje eteryczne. Następnie odstawiamy nalewkę w ciemne, chłodne miejsce, by dojrzała co najmniej przez kilka miesięcy.
Owoce zalewamy alkoholem - macerujemy, a po zlaniu go zasypujemy je cukrem. Gdy cukier się rozpuści, odlewamy syrop i mieszamy go z uzyskanym wyciągiem alkoholowym, tzw. nalewem.
Owoce najpierw zasypujemy cukrem, a po zlaniu syropu zalewamy je alkoholem. Następnie nalew mieszamy z syropem.
Owoce, cukier i dodatki zalewamy alkoholem i razem macerujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach, by jak najmniej alkoholu wyparowało.
Naczynie stawiamy w ciepłym miejscu, wstrząsając nim co 2-3 dni. Pozostawiamy je, w zależności od przepisu, na kilka dni albo tygodni.
Przed przelaniem nalewki do butelek trzeba ją dokładnie przefiltrować. Można użyć do tego płótna, wielokrotnie złożonej gazy lub papierowych filtrów do kawy. Po każdym odcedzeniu nalewka powinna odstać kilka lub kilkanaście godzin. Po przefiltrowaniu nalewkę przelewamy do butelki z ciemnego szkła i szczelnie zamykamy, by nie ulatywały z niej substancje eteryczne. Następnie odstawiamy nalewkę w ciemne, chłodne miejsce, by dojrzała co najmniej przez kilka miesięcy.
Polecamy wypróbować sprawdzone przepisy: