Nalewka z pigwy na spirytusie. Wypróbuj przepis na znakomitą pigwówkę
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Nalewka z pigwy, znana również jako pigwówka, zyskuje na popularności i coraz częściej pojawia się na naszych stołach, szczególnie w chłodniejsze dni. Przygotowanie pigwówki jest zaskakująco proste i wymaga jedynie kilku składników: dojrzałych owoców pigwy, cukru oraz spirytusu o mocy 70%. Warto spróbować przygotować tę nalewkę w domu, ponieważ jej smak i aromat są niepowtarzalne.
Dlaczego warto robić nalewkę z pigwy?
Warto robić nalewkę z pigwy z kilku powodów:
- Wyjątkowy smak i aromat: nalewka z pigwy, czyli pigwówka, charakteryzuje się wyjątkowym, intensywnym smakiem oraz delikatnym, owocowym aromatem. Pigwa ma naturalnie kwaskowaty smak, który w połączeniu ze słodyczą cukru i mocą alkoholu tworzy zbalansowany, przyjemny trunek.
- Zdrowotne właściwości: pigwa jest bogata w witaminy (zwłaszcza C), minerały i antyoksydanty. Nalewka z pigwy może wspomagać trawienie, wzmacniać odporność, a także działać łagodząco na dolegliwości żołądkowe. Tradycyjnie uważana jest za środek na przeziębienia i infekcje.
- Naturalny konserwant: alkohol działa jako konserwant, dzięki czemu nalewka z pigwy może być przechowywana przez długi czas, a jej smak i właściwości z wiekiem tylko się poprawiają.
- Prostota przygotowania: nalewkę z pigwy łatwo przygotować w domu, a do jej zrobienia potrzebne są jedynie owoce pigwy, cukier i spirytus. Proces jest prosty, choć wymaga cierpliwości, ponieważ nalewka powinna dojrzewać przez kilka miesięcy.
- Wielofunkcyjność: pigwówka jest doskonała nie tylko jako samodzielny trunek, ale również jako dodatek do deserów, herbaty, czy sosów. Może być też eleganckim i oryginalnym prezentem na różne okazje.
- Tradycja i satysfakcja: własnoręczne przygotowanie nalewki to powrót do tradycji domowych wyrobów, które mają niepowtarzalny urok. Satysfakcja z przygotowania własnej nalewki jest nie do przecenienia, a jej degustacja w gronie bliskich osób to prawdziwa przyjemność.
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w najlepszych księgarniach i naszym sklepie wiemiwybieram.pl.
Sprawdź też w galerii inne nasze przepisy na nalewki z pigwy
SKŁADNIKI
- 2 kg owoców pigwy
- 1 l spirytusu (70%)
- 1 kg cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Słój (najlepiej typu wek) myjemy i wyparzamy we wrzątku. Owoce pigwy dokładnie myjemy, suszymy drylujemy i kroimy na małe kawałki.
- Do osuszonego słoja przekładamy pokrojoną drobno pigwę i zasypujemy cukrem. Pozostawiamy na ok. 2 tygodnie w ciepłym miejscu. Co kilka dni warto potrząsnąć słojem.
- Gdy miną 2 tygodnie, przefiltruj sok, dodaj spirytus i przelej wstępnie przygotowaną nalewkę. Powinna teraz odczekać miesiąc w ciepłym miejscu.
- Po miesiącu nalewkę ponownie filtrujemy i rozlewamy do butelek. Po 3 miesiącach można ją pić, choć im dłużej poczeka, tym będzie smaczniejsza.