Bób ze skórką czy bez – co jest lepsze dla zdrowia?
Bób ze skórką czy bez – jak go jeść? To pytanie nurtuje wiele osób. Który sposób spożycia jest zdrowszy? Odpowiedź na to pytanie zależy od jednego kluczowego czynnika, który warto poznać, aby cieszyć się bobem w najlepszy dla siebie sposób. Sprawdź, co jest ważne przy wyborze między bobem ze skórką a bez.
W okresie sezonu na bób pojawia się pytanie, czy jeść ten warzyw ze skórką, czy bez niej. Warto wiedzieć, że istnieje jeden czynnik, który decyduje o zdrowszym wyborze.Sezon na bób trwa zazwyczaj od czerwca do lipca i wielu miłośników tego warzywa chce cieszyć się jego smakiem w pełni, zdając sobie sprawę z krótkiego okresu dostępności. Mimo że wiele osób obiera łupinki z bobu przed spożyciem, w niektórych przypadkach lepiej jest ich nie usuwać.
Bób - ze skórką czy bez?
Bób zawiera wiele korzystnych składników odżywczych, takich jak żelazo, wapń, kwas foliowy i magnez, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Okazuje się jednak, że także skórka bobu jest bogata w cenne witaminy z grupy A, B i C, które wielu z nas po prostu odrzuca.Jeśli potrzebujemy suplementacji tych składników, warto jeść bób w całości, ze skórką. Niestety, kiedy bób jest starszy, jego skórka twardnieje, dlatego zaleca się spożywanie go wraz z łupinkami jedynie w przypadku młodych roślin.
Gotowanie bobu
Przed gotowaniem należy dokładnie opłukać bób zimną wodą, a następnie zalać go wodą i gotować z dodatkiem łyżeczki cukru. Gdy woda zacznie wrzeć, można dodać łyżkę soli. Młody bób gotuje się zwykle przez około 15 minut, podczas gdy gotowanie starszego bobu może trwać nawet pół godziny.
Jak jeść bób? Co dodać do bobu:
Czosnek - dodanie czosnku wzbogaci smak bobu, nadając mu lekko pikantnego charakteru i wyjątkowego aromatu. Cebula - lekko podsmażona cebula doda ciekawego urozmaicenia i głębi smaku. Koperek - często stosowany dodatek do bobu, koper ma właściwości łagodzące działanie wywołujące wzdęcia. Ser feta - jeśli lubisz zarówno bób, jak i ser fetę, spróbuj połączyć te dwa składniki i odkryj, jak smakują razem. Bułka tarta - podobnie jak w przypadku kalafiora, bułka tarta nada bobowi smaczny chrupiący element i unikalną strukturę. Masło - kluczowy składnik w wielu kuchniach. Jeśli dodajesz masło do ziemniaków czy fasolki szparagowej, nie zapomnij o jego obecności także przy przygotowywaniu bobu. Alternatywnie, można zastosować oliwę z oliwek.
Odkryj różnorodne kombinacje i dopasuj dodatki do swoich preferencji smakowych, aby cieszyć się różnorodnością i wyjątkowym smakiem boba.