Jak przechowywać koperek: trzy sposoby na świeży koper przez całą zimę

2019-06-27 11:29

Koper ogrodowy, zwany popularnie koperkiem, jest teraz dostępny przez cały rok. Jednak szklarniowy produkt ma, poza wyglądem, niewiele wspólnego z sezonowym oryginałem. Dlatego wzorem dawnych gospodyń warto potraktować koper jedną z metod, które pozwolą cieszyć się jogo smakiem i aromatem przez zimę.

Jak przechowywać koperek?
Autor: Shutterstock Jest kilka sposobów na przechowanie koperku na zimę.

Spis treści

  1. Jak przechowywać koperek?
  2. Koperek mrożony
  3. Koperek mrożony inaczej
  4. Koperek solony

Koper ogrodowy (notabene z rodziny selerowatych) poza olejkami eterycznymi, które nadają mu charakterystyczny smak i aromat, zawiera również sole mineralne, wapń, żelazo, fosfor, witaminy A, D, E, K, B1, B2, B6, B12, H i bardzo dużo witaminy C. Jednak jest to skład kopru uprawianego tradycyjnie, a nie w szklarni. Dlatego warto zmagazynować koper na zimę, gdy w pełni sezonu jest on najbardziej pachnący i dorodny (duży pęczek kosztuje wtedy grosze, w porównaniu do dwóch anemicznych gałązek za kilka złotych kupowanych zimą).

Jak przechowywać koperek?

Niezależnie od tego, jaką metodę przechowania koperku wybierzemy, najpierw trzeba go dobrze umyć i wysuszyć. Kroimy tylko końcówki kopru, grube łodygi można zamrozić oddzielnie i dodawać je dla smaku do gotowania ziemniaków.

Koperek mrożony

Umyty i osuszony koperek obrywamy z łodyg, odrzucamy nadpsute gałązki. Drobno kroimy. Wkładamy do plastikowego pojemnika. Zamrażany w ten sposób koperek powinien mieć jak najmniej wilgoci (dobrze osuszony), a z pojemnika w który go zamrażamy trzeba usunąć maksimum powietrza. Można go lekko dociskać, ale lepiej sprawdza się popukiwanie pojemnikiem, wtedy koper sam się „ubija”.  Trzeba pamiętać, że gdy używamy taki koperek, trzeba minimalizować czas wyjmowania go z zamrażalnika – nie powinien zacząć się rozmrażać.

Jak uprawiać zioła w doniczkach w domu

Koperek mrożony inaczej

Jest też przepis na mrożenie koperku w nieco innej postaci, czyli zaparzonego wodą. Przygotowanie koperku – mycie, suszenie, krojenie – jak w poprzednim przepisie. Następnie wkładamy porcje koperku do aluminiowego lub emaliowego cedzaka i na minutę zanurzamy we wrzącej wodzie. To rodzaj pasteryzacji. Potem odcedzamy i natychmiast przelewamy zimną wodą, odsączamy. Przygotowujemy wcześnie plastikowe małe torebki ze szczelnym zamknięciem i wkładamy do nich koperek w porcjach do jednorazowego użycia. Jak nie mamy takich torebek zamknięciem, można je przygotować samemu, używając żelazka do zgrzewania folii (żelazko i folię separujemy papierem). Przygotowane torebki natychmiast zamrażamy.

Koperek solony

W takiej postaci koperku nie mrozi się, ale trzeba go przechowywać w lodówce. Środkiem konserwującym jest w tej metodzie sól (powinna być kamienna lub morska). Najlepiej się do tego nadają małe słoiczki, na przykład po musztardzie czy chrzanie. Koper myjemy, suszymy, obrywamy od łodyg, drobno kroimy. Do słoiczka wsypujemy najpierw soli ok. 5 mm. Potem ciasno układamy warstwę koperku ok. 2 cm. I tak naprzemiennie, ostatnią warstwą musi być sól. Koper solony przechowujemy w lodówce. Można nim doprawiać - zamiast tradycyjnie solą – zupy, sałatki, dania mięsne, jajka faszerowane.

Polub na FB profil @Beszamelpl - codziennie dostarczamy nowe inspirujące przepisy i przydatne porady kulinarne. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE