Jak przechowywać czosnek? Sprawdzone sposoby, by dłużej zachował świeżość
Wiszące w kuchni warkocze czosnku swojsko się nam kojarzą. Czy jednak to dobry sposób na zachowanie smaku, zapachu i świeżości czosnku? Jak prawidłowo przechować czosnek?
Czosnek wiszący u okapu ma może walory dekoracyjne, ale nie jest to najlepszy sposób na jego przechowywanie, chyba, że zużywamy go na tyle dużo że nie zdąży ani wyschnąć ani wykiełkować. Jeśli jednak nie zużywamy główki na 2 dni, wtedy warto zdecydować się na inne sposoby przechowywanie tego cennego składnika wielu dań
Jak prawidłowo przechowywać czosnek na zimę w domu?
Całe główki czosnku powinny być przechowywane w suchym, przewiewnym, chłodnym i ciemnym miejscu. Ciemność zapobiega przedwczesnemu kiełkowaniu ząbków czosnku, co ma miejsce zwłaszcza, gdy wiosna jest coraz bliżej. Podobnie działa chłód. Przewie zapobiega pleśnieniu czosnku, podobnie jak suche miejsce. Dlatego warto wykorzystać specjalne pojemniki do przechowywania czosnku, z perforowanymi pokrywkami. Jeśli słoik, to bez pokrywki lub z nieszczelną zakrętką. DO przechowywania czosnku nadają się też woreczki lniane lub bawełniane a także papierowe torebki.
Jak przechować obrany czosnek?
Gdy dysponujesz dużą ilością czosnku, np. z własnej uprawy, przydadzą się też inne sposoby na zagospodarowanie nadmiaru. Można obrane ząbki czosnku zmiażdżyć i wymieszać z solą, a następnie zamknąć w słoiku i zakręciwszy go szczelnie przechowywać w lodówce. Można też zamrozić całe główki czosnku, szczelnie zawinięte pojedynczo w folię aluminiową. Dobrym sposobem na przechowanie obranego czosnku jest zalanie go oliwą. Zachowa on swoje właściwości, a ty zyskasz pyszną oliwę smakową do sałatek.
Zobacz wideo i dowiedz się, dlaczego warto jeść czosnek