Rozmaryn - Jakie ma działanie? Co warto o nim wiedzieć?

Rozmaryn - Jakie ma działanie? Co warto o nim wiedzieć?

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Czy rozmaryn rzeczywiście ma działanie pobudzające?

Kąpiele z rozmarynu pobudzą do aktywności w łóżku. Jakie jeszcze działanie ma to ziele miłości? Do czego warto stosować rozmaryn?

Rozmaryn - charakterystyka

Rozmaryn pochodzi z Eurazji i Afryki Północnej. Rośnie dziko w ciepłych i suchych miejscach. Jest również uprawiany jako ziele domowe. Rozmaryn to wiecznie zielony krzew, który osiąga 2 metry wysokości. Jego ostro zakończone liście przypominają igły sosny, a łodyga jest zdrewniała. Kwitnie na fioletowo w niewielkich kwiatostanach. Oprócz nadawania potrawom wyjątkowych walorów smakowych, wydziela bardzo intensywny zapach.

Rozmaryn – ziele miłości

Rozmaryn stosowany był przez wieki jako lek, który pobudza krążenie krwi (dlatego działa na męskie pobudzenie seksualne) i ułatwia trawienie. W dużych ilościach może też wywołać poronienie. Starożytni przyprawiali rozmarynem wino, a liści używali jako kadzidła. Jak podaje Christian Raetsch, działanie afrodyzyjne jest najlepiej widoczne, gdy rozmarynu używa się jako dodatku do kąpieli. Zwiększa on ukrwienie skóry i sprawia, że staje się ona bardziej wrażliwa i szybciej reaguje na bodźce.

Stymulujący olejek eteryczny zawarty w tej roślinie wzmacnia nerwy i poprawia pamięć. Co ciekawe, w niektórych odmianach rozmarynu występuje olejek o działaniu psychodelicznym.