Prosecco - jak podawać? Z czym łączyć? Do czego pasuje prosecco?

Prosecco - jak podawać? Z czym łączyć? Do czego pasuje prosecco?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Prosecco podajemy schłodzone, jak każde wino musujące - od szampana począwszy.

Prosecco to dziś najpopularniejszy napój alkoholowy wśród znawców salonowej mody. Włosi podają prosecco między innymi do śledzia. Do czego jeszcze warto je podawać?

Prosecco - jak powstaje

Prosecco to musujące białe wino o zawartości około 12 procent alkoholu. Powstaje z białych winogron prosecco uprawianych w regionie Veneto w prowincji Treviso na północy Włoch. Często, nie bez racji, jest uznawane za tańszą odmianę szampana, bo technologia wytwarzania obu trunków jest nieco podobna. Proscecco nie fermentuje jednak w butelkach, ale w hermetycznie zamkniętych zbiornikach, dzięki czemu może kosztować blisko o połowę mniej.

Jak podawać prosecco?

Prosecco powinno się podawać mocno schłodzone (w temperaturze 6-8 stopni Celsjusza). Istnieją dwie główne odmiany tego wina: frizzante (mniej musujące) albo spumante (bardziej musujące). Prosecco może być też wytrawne, wtedy na etykiecie będzie napis brut, lub lekko słodkie, wtedy na etykiecie będzie napis extra-dry (w przypadku win musujących extra-dry nie oznacza bowiem, że trunek jest mocno wytrawny, ale nieco słodki).

Do czego pasuje prosecco?

Prosecco to klasyczny aperitif. Doskonale pasuje do owoców morza i białych ryb, w tym również do śledzia, a także do deserów. Według Włochów idealnym połączeniem jest prosecco podawane do szynki parmeńskiej z melonem.