5 zaskakujących produktów, które zawsze należy przechowywać w lodówce
Istnieją artykuły spożywcze, które mogą pozostać dłużej świeże i lepiej smakować, jeśli są przechowywane w lodówce. Założymy się o duże ciastko, że 4 z 5 tych produktów trzymasz w spiżarce. To błąd. Dlaczego? Czytaj niżej.
Spis treści
Lodówka dłużej utrzymuje świeżość żywności. To oznacza, że produkty spożywcze w niej przechowywane nie psują się i nie tracą swoich wartości odżywczych. Niektórzy trzymają w lodówce wszystko od chleba po kwaśne sosy. Nie będziemy się teraz rozwlekać nad tym, czego nie należy przechowywać w lodówce. Skupmy się na tym, co powinniśmy zawsze trzymać w lodówce, chociaż nie jest surowym mięsem, świeżo złowioną rybą, ani mlekiem prosto od krowy.
Przeczytaj również: Czego nie trzymać w lodówce? Prawdy i mity
Orzechy
Orzechy - skarbnica witamin A, D3 i wszystkich z grupy B oraz mikroelementów. No i zdrowych tłuszczy. Dietetycy zalecają jedzenie niewielkiej ilości orzechów każdego dnia. Orzechy to pyszna i sycąca przekąska. Kupiłaś większą ilość orzechów lub zebrałaś z drzewa w ogrodzie? Zawsze przechowuj orzechy w lodówce lub zamrażarce, jeśli chcesz przedłużyć ich trwałość.
Zobacz: Dlaczego warto jeść orzechy?
Oleje zawarte w orzechach pod wpływem ciepła ulegają rozkładowi. Jeśli nie zjesz orzechów z jesiennych zbiorów w ciągu 4 tygodni zaczną jełczeć. W smaku staną się gorzkie i palące. I tu sprawdzi się nie tylko lodówka, ale także zamrażarka. Orzechy zawierają nie wiele wody, więc po zamrożeniu nie zamienią się w twardy lód i po wyjęciu z zamrażarki od razu można je jeść. W lodówce orzechy możesz przechowywać rok, w zamrażarce nieograniczony czas.
Naturalne masła i pasty orzechowe
Naturalne masło orzechowe to wyłącznie zmielone orzechy i czasem odrobina soli. Bez dodatku utwardzonego oleju palmowego. Do tej kategorii zaliczamy zarówno masło arachidowe, jak i pastę tahini z sezamu, a nawet czekoladowy krem z orzechów laskowych, czy pastę z pistacji. Wszystkie te produkty należy bezwzględnie przechowywać w lodówce właśnie ze względu na naturalne oleje z orzechów.
Przed użyciem wyjmij z lodówki kilka minut wcześniej i gotowe.
Przeczytaj także: Jak przechowywać orzechy, żeby nie pleśniały?
Mąka pełnoziarnista
Przechowywanie mąki w lodówce tylko pozornie jest głupie. Ponieważ mówimy tu o mące pełnoziarnistej. Zwykła biała mąka to czyste bielmo. Natomiast mąka pełnoziarnista powstaje z całego ziarna, w tym z zarodka, który zawiera tłuszcze. I to właśnie zmielone zarodki zboża w mące pełnoziarnistej mogą szybko zjełczeć.
Dlatego mąkę pełnoziarnistą, szczelnie zapakowaną, bo ma tendencję do zbierania niepożądanych smaków, przechowuj w lodówce lub zamrażarce.
Zobacz również: Jakie są rodzaje mąki? Co oznacza typ mąki?
Oleje
Jeśli szybko zużywasz kupione oleje kuchenne, to nie musisz ich przechowywać ich w lodówce. Ale oliwę extra vergin i wszystkie inne oleje tłoczone na zimno i nie rafinowane warto przechowywać w lodówce.
Przeczytaj: Oleje roślinne dobre dla serca
Powietrze, światło i ciepło wpływają destrukcyjnie na delikatne i drogocenne kwasy tłuszczowe zawarte w olejach tłoczonych na zimno. Lodówka w której jest ciemno i zimno jest najodpowiedniejszym miejscem dla nich. Inaczej zjełczeją.
Niektóre oleje i oliwy przechowywane w lodówce mają „mętny” wygląd i stają gęste, niemal jak ciało stałe. Dzieje się tak, ponieważ oprócz tłuszczy zawierają resztki wytłoków. To ze względu na nie mówimy o odżywczym bogactwie nierafinowanych olejów. To tam kryje się zdrowie. Wystarczy jednak wyjąć z lodówki oliwę, olej lniany lub olej z pestek dyni kilka minut przed planowanym użyciem, a pod wpływem ciepła oliwa lub olej wrócą do normalnej płynnej konsystencji.
Zobacz także: Jaki olej do jakiej potrawy? Jak wybierać olej?
Masło śmietankowe
Teoretycznie wszyscy wiedzą, że masło przechowuje się w lodówce. I większość trzyma tam zapasy masła. Masło najlepiej przechowywać na tyłach lodówki, przy tylnej ściance, bo tam jest najchłodniej. Większe zapasy można przechować w zamrażarce.
Wypróbuj: Jak zrobić domowe masło? Przepis krok po kroku
Ale która z was przechowuje masło na bieżące potrzeby w lodówce. „Przecież masła z lodówki nie da się rozsmarować” - mówicie. Tak, to prawda, masła bezpośredniego wyjętego z lodówki nie da się rozsmarować. Dlatego małe porcje masła należy wyjmować na kilka minut przed planowanym użyciem. Wiem, wiem, co chcecie powiedzieć, nie macie czasu, to niepotrzebne utrudnienia. Nim jednak wyrzucicie ten pomysł do kosza, zastanówcie się, jak szybko jełczeje delikatny tłuszcz maślany...
Masło poza lodówką należy przechowywać w ceramicznej maselniczce, całkowicie odcinając dostęp światła. Można również masło ubić w ceramicznym naczyniu i zalać cienką warstwą przegotowanej, zimnej i osolonej wody, aby odciąć dostęp bakterii do masła. Ale zawsze najlepiej wyjmować niewielkie ilości masła z lodówki i zużywać wszystko, bez przetrzymywania masła w cieple. W temperaturze powyżej 25°C masło rozpuszcza się, tracąc wartość smarowidła do pieczywa.
Teraz, uzbrojone w wiedzę, uporządkujcie lodówkę. Zróbcie trochę miejsca, pozbywając się z lodówki chleba i miodu (wcale im to nie służy), i włóżcie tam orzechy, wstawcie olej z lniany i masło podzielone na porcje śniadaniowe.