Pasta tahini: co to jest? Do czego można wykorzystać tahinę?

2020-10-07 12:14 Michał Włoch
Pasta tahini: co to jest? Do czego można ją wykorzystać?
Autor: Shutterstock Pasta tahini to popularny składnik past i sosów kuchni azjatyckiej.

Tahini to pasta sezamowa będącą składnikiem wielu potraw Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Jej historia sięga kilku tysięcy lat wstecz i trudno przypisać jej pochodzenie jednemu obszarowi świata. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że tahina przydaje się do przygotowania wielu wyśmienitych dań. Czym jest tahini i do czego dodać tę pastę?

Co to jest tahini?

Tahini to nic innego jak zmielone ziarna sezamu wymieszane z olejem. Pasta sezamowa ma lekko gorzkawy smak i jest używana do przygotowania różnych potraw w kuchni bliskowschodniej jak humus czy chińskiej - dania na bazie makaronu. Tahina przyrządzana jest z sezamu prażonego lub z sezamu naturalnego. W kuchniach Bliskiego Wschodu ziarna są lekko podprażane, co dodaje paście intensywniejszego aromatu. W Azji Wschodniej z kolei tahini robi się z niełuskanych nasion sezamu, co powoduje, że pasta jest bardziej gorzka.

Polecamy: Przepis na domową pastę tahini

Skąd pochodzi tahini?

Pierwsze wzmianki o sezamowej paście pojawiły się u Herodota. Wieści o sezamowej paście pochodziły znad Tygrysu i Eufratu. Wraz ze zmieniającą się szerokością geograficzną, gdzie zapewne niezależnie od siebie wymyślano różne warianty pasty, znajdowała ona zupełnie różne zastosowania.

Jak wykorzystać pastę tahini?

W kuchni arabskiej i greckiej jest używana jako dip, składnik hummusu czy chałwy. Tahini jest jednym z najważniejszych składników kuchni syczuańskiej, np. dan dan noodles. Azjatyckim wariantem hummusu jest baba ganoush - dip, którego głównym składnikiem jest właśnie sezam oraz pieczony bakłażan.

Tahinę możemy dodawać do sosów, zup, makaronów, deserów. Z  dodatkiem jogurtu, kuminu i czosnku tahina stworzy smaczny sos do mięsa, a przygotowując czekoladowy brownie możemy zastąpić nią część czekolady, wówczas ciasto nabierze ciekawego smaku. Tahina dodana do zupy marchewkowej lub dyniowej nada jej charakterystycznego aromatu i smaku, tahini z sosem sojowym, miodem, czosnkiem i chilli stworzy ciekawy sos do makaronów.

Przechowywanie tahiny

Tahinę najlepiej przechowywać  w słoiczku w ciemnym miejscu, niekoniecznie w lodówce, bo wówczas zgęstnieje. Przed użyciem trzeba tahinę wymieszać, ponieważ podczas stania na wierzchu zbiera się olej (podobnie jak w pesto).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE