Jaki olej do jakiej potrawy? Jak wybierać olej?
Olej w kuchni jest niezastąpiony. Używamy go przede wszystkim do smażenia i sałatek. Dobrej jakości oleje mają korzystne właściwości dla zdrowia. Jak umiejętnie korzystać z dobrodziejstw olejów, jak je właściwie stosować i wybierać do potraw?
Spis treści
Olej spożywczy: właściwości
Najlepsze oleje spożywcze to te tłoczone na zimno, ponieważ w swoim składzie zawierają bogactwo kwasów omega-3 (obniżają poziom złego cholesterolu, zapewniają ochronę przed miażdżycą, alergią) i witaminy E (opóźnia procesy starzenia). Aby olej spożywczy nie stracił właściwości, powinno się go używać tylko na zimno, a zatem wykluczone jest smażenia potraw. Olej poddany wysokiej temperaturze niestety traci cenne składniki, a uwalnia szkodliwe. Zatem do pieczenia i smażenia polecane są oleje rafinowane, czyli oczyszczone, które dobrze tolerują podgrzewanie.
Jak właściwie dobrać olej?
- Olej rzepakowy - ma neutralny smak, nadaje się zarówno do smażenia, jak i do sałatek.
- Olej lniany - ma charakterystyczny smak, powinno się go używać tylko na zimno.
- Olej słonecznikowy - polecany tylko i wyłącznie do stosowania na zimno, czyli jako dodatek do sałatek.
- Olej kokosowy - olej o konsystencji masła, ma delikatny smak i biały kolor. Tłoczony na zimno. Polecany do ciast, sosów, może zastępować masło do smarowania pieczywa.
- Olej sezamowy - jest wyjątkowo aromatyczny i można bez obaw na nim smażyć.
- Olej orzechowy - jego zastosowanie zależy od rodzaju orzechów, z jakich jest wyprodukowany. Olej z orzechów arachidowych można wykorzystywać do smażenia, natomiast ten z orzechów włoskich nadaje się tylko do stosowanie na zimno.
- Oliwa z oliwek - można ją dodawać do sałatek, a także na niej smażyć. Do tego drugiego celu lepsza będzie oliwa pomace - tłoczona na ciepło.