Jakie są rodzaje mąki? Co oznacza typ mąki?

2016-11-21 12:32
maka.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Jak wybrać najlepszą mąkę?

Kiedyś nie było problemu z wyborem mąki. Na rynku była tradycyjna mąka pszenna i ewentualnie mąka tortowa, co od razu podpowiadało zastosowanie szczególnie tej drugiej. Dzisiaj półki sklepowe pełne są mąki różnych typów, produkowanych z najróżniejszych zbóż. Jakiej mąki używać?

Każda mąka ma swój typ

Czasami w przepisach kulinarnych spotykamy się z zastrzeżeniem, że trzeba użyć na przykład mąki pszennej typu 650, a my akurat mam typ 480. Znawcy twierdzą, że od użycia złego typu mąki może nam się nie udać przygotowywana potrawa. 

Może i tak jest, ale przede wszystkim warto wiedzieć, co owe liczby oznaczają. Typ mąki wyrażony liczbą oznacza, jaką ilość substancji mineralnych zawiera ona po zmieleniu. Im liczba jest niższa, tym mąka ma ich najmniej i tym samym jest ona najbardziej miałka. To dlatego zaleca się, jako najbardziej wartościowego, jedzenie na przykład chleba z mąki graham (typ 1850, czyli zawiera 1,85% składników mineralnych) czy z mąki razowej (typ 2000 - ma ich 2%). Mąka tortowa ma typ 450 (0,45%), ale za to wypieki z niej są niezwykle delikatne w smaku.

Polskie normy

Typy mąki pszennej

typ 450 – tortowa

typ 550 – luksusowa

typ 650

typ 750 – chlebowa

typ 1050

typ 1400 – sitkowa

typ 1850 – graham

typ 2000 - razowa, śruta chlebowa.

Inne typy mąki pszennej spotykane na rynku, np. typ 480, 500 czy 850, produkowane są według tzw. norm zakładowych. 

Inaczej przedstawiają się typy mąk żytnich: typ 500, 720, 1150, 1400 i 2000.

Im mąka ciemniejsza tym lepiej

Mąkę można też rozpoznawać po kolorze, im bielsza tym ma niższy typ, te brązowe świadczą o wysokiej zawartości cennych substancji mineralnych (czyli jest w niej więcej otrębów, które w procesie mielenia oddzielają się od bielma ziarna zbóż).

Mąka chlebowa i niechlebowa

Jest też inny podział rodzajów mąki: na chlebowe (z ziaren żyta i pszenicy) i niechlebowe (z jęczmienia, owsa, gryki, pszenicy orkisz, kukurydzy, soi, ryżu). Mąki drugiej grupy są również dodatkiem do mąki chlebowej dla osób z zaburzeniami trawienia, w postaci nieprzyswajania glutenu występującego w np. w ziarnach żyta czy pszenicy.

Inne rodzaje mąki

Mąka sojowa, ze względu na dużą zawartość białka, jest składnikiem kuchni wegetariańskie.

Jest jeszcze mąka makaronowa, która otrzymuje się z twardej pszenicy durum i jest to: semolina, typ 950 i typ 1750. Do makaronów używa się też grubo mielonej pszennej mąki - krupczatki (typ 500). 

Mąka orkiszowa (jest również dodatkiem do chleba), ale eksperci przyznają jej właściwości przeciwnowotworowe, poprawiające odporność i krążenie krwi.

Dzięki na przykład mące gryczanej kukurydzianej, bezglutenowcy nie muszą być pozbawieni dań z dodatkiem mąki. Ponadto ta pierwsza jest bogatym źródłem witamin grupy B i magnezu, ta druga zawiera dodatkowo witaminy A oraz E, selen i kobalt.

Możemy natknąć się także na mąkę grochową (również bezglutenowa), ryżową (powstaje z brązowego ryżu, bardzo delikatna) z której produkuje się makaron i papier ryżowy, amarantusową (na nowo odkryty amarantus został nazwany zbożem XXI wieku) z dużą zawartością białka, żelaza, wapnia oraz magnezu i bez glutenu.

Można też spotkać mączkę grzybową – doskonały dodatek do sosów i zup, w kuchni azjatyckiej z mączki niektórych tamtejszych grzybów wyrabia się też makarony. Ten produkt, w przeciwieństwie do innych rodzajów mąki, można sobie zrobić samemu – wystarczy zmielić suszone grzyby - na przykład ogonki.