Gwiazda wigilijnego stołu: rozstrzygnięcie plebiscytu

2018-12-20 9:22 redakcja
Gwiazda wigilijnego stołu: rozstrzygnięcie plebiscytu
Autor: Shutterstock Co jest przebojem wigilijnego stołu? Już wiemy!

Gdy trzy tygodnie temu ogłaszaliśmy plebiscyt na Gwiazdę wigilijnego stołu nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji. Głosowaliście nie tylko w dzień, ale także w nocy. Na wszystkich kontynentach. Najwięcej głosów napłynęło z Polski. Ale głosowali także nasi rodacy z Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Francji, Kenii, a nawet z Tajlandii. Co zatem jest przebojem na waszym wigilijnym stole? Bez jakiej potrawy nie wyobrażacie sobie Wigilii? Pora na wyniki!

Zimne przystawki

W kategorii zimnych przekąsek i przystawek bezapelacyjnie wygrała SAŁATKA JARZYNOWA (26% głosów), wyprzedzając o niewiele RYBĘ PO GRECKU (24%). Pozostałe głosy rozłożyły się po równo.

Zupy wigilijne

W kategorii zup absolutnym zwycięzcą został BARSZCZ CZERWONY Z USZKAMI (64% głosów). Niespełna 30% głosów oddano na ZUPĘ GRZYBOWĄ. W odwrocie jest ZUPA MIGDAŁOWA, która zebrała tylko 1% wskazań. 

Danie główne 

Wśród dań na ciepło zgodnie z postną tradycją przebojem są PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI (37,5% głosów), zaraz za nimi uplasowały się USZKA Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI (30% głosów). Natomiast KARP WIGILIJNY smażony na chrupko zebrał tylko 21% głosów. 

Słodkie zakończenie

Pewnie nikt się tego nie spodziewał, że w kategorii słodkości wygrają ex aequo KOMPOT Z SUSZU (31% głosów)  oraz słodziutki świąteczny MAKOWIEC  (31% głosów). Pozostałe propozycje miały po kilka procent wskazań. Właściwie przepadły w plebiscycie. 

Gwiazda nad gwiazdami

Gwiazdą w naszym wigilijnym plebiscycie ogłaszamy jedyny w swoim rodzaju, aromatyczny, esencjonalny i pyszny BARSZCZ CZERWONY Z GRZYBOWYMI USZKAMI. O tej wigilijnej potrawie śmiało możemy powiedzieć, że jest polska. Bo jeśli nawet zapożyczona, to ją adoptowaliśmy i nadaliśmy jej własny, bardzo ojczysty charakter. Spotykają się w niej smaki z pola i lasu, obowiązkowe obok smaków z wody, na świątecznym, magicznym stole. 

Jaka zatem jest polska Wigilia? Prastara tradycja łączy się ze współczesnością. Obok pierogów z czasów Mieszka I, staropolski karp, a tuż obok ryba po grecku, która zyskała popularność w latach 70. XX w. i nadal utrzymuje się na topie. 

Dziękujemy wszystkim za pyszną zabawę i cenny wkład w badania nad kulinarnymi rytuałami Polaków. Wesołych Świąt!