Maślanka - właściwości, kalorie i zastosowania. Jak zrobić maślankę?

2018-08-09 15:40

Maślanka to produkt uboczny powstający w  czasie produkcji masła z mleka krowiego. Jest smaczna, pożywna i świetnie gasi pragnienie. Właściwości maślanki docenią zwłaszcza osoby zmagające się z nadkwaśnością, nadwagą i... kacem.

Maślanka
Autor: Shutterstock Maślanka znakomicie gasi pragnienie w upalne dni

Spis treści

  1. Jak powstaje maślanka?
  2. Maślanka - właściwości
  3. Maślanka - kalorie
  4. Maślanka na kaca i na zgagę
  5. Jak zrobić maślankę?
  6. Zastosowanie maślanki w kuchni
  7. Przepisy na dania z maślanką

Jak powstaje maślanka?

Maślanka to płynna substancja, która powstaje na skutek procesu zmaślania śmietany. Cząsteczki tłuszczu zostają zamienione w masło, a pozostała biaława i mętna "woda" to właśnie maślanka. Taką maślankę można jednak uzyskać właściwie tylko wtedy, gdy sami ją przygotujemy. Na skalę przemysłową maślankę produkuje się z zakwaszonego mleka odtłuszczonego. Aby uzyskać gładką, gęsta konsystencję często dodaje się do niej również mleko w proszku.

Maślanka - właściwości

Maślanka znakomicie odkwasza organizm, dzięki zawartości kwasu mlekowego reguluje procesy trawienne i wspomaga rozwój dobroczynnych bakterii jelitowych. Jest lepszym probiotykiem niż większość suplementów sprzedawanych na rynku. Ponadto jest dobrym źródłem wapnia i witamin z grupy B. Z kolei zawarta w maślance lecytyna wspomaga procesy myślowe i koncentrację. Warto tu wspomnieć jeszcze o laktozie, która maślanka zawiera. Czy mogą ją pić osoby z nietolerancją laktozy? Okazuje się, że zazwyczaj tak, gdyż częściowo jest ona rozkładana przez bakterie fermentacji mlekowej.

Maślanka - kalorie

Maślanka jest niskokaloryczna i lekkostrawna, zawiera też niewiele tłuszczu. osoby na diecie odchudzającej mogą wykorzystać ją jako bazę do pysznych niskokalorycznych koktajli. Nie trzeba się jej obawiać.

Koktajl z pomidorów i maślanki: przepis na antyoksydacyjny napój

Smoothie z awokado i banana

Koktajl oczyszczający z otrębami i truskawkami

Maślanka na kaca i na zgagę

Maślanka jest popularnym "lekiem" na kaca. Nie jest to jednak, żadne cudowne działanie. Maślanka przyspiesza procesy trawienne, dzięki czemu organizm jest w stanie szybciej pozbyć się pozbyć się pozostałości alkoholu. Dzięki zawartości bakterii kwasu mlekowego działa alkalizująco na organizm i łagodzi zgagę.

Jak zrobić maślankę?

Domowa maślankę można zrobić w sposób tradycyjny ubijając śmietanę. Najlepsza będzie prawdziwa, wiejska śmietana. Należy ją wlać do sporej miski i ubijać mikserem do momentu uzyskania sztywnej śmietany jak do ciasta. Wtedy należy nieco posolić i dalej ubijać na najwyższych obrotach, aż śmietana się zważy. Nie przerywamy ubijania do momentu aż maślanka oddzieli się od masła. Maślankę należy odlać, a masło odcisnąć z nadmiaru płynu. Maślanka już gotowa, natomiast masło trzeba jeszcze chwilę wyrabiać rękami w misce z lodowatą wodą, aby wypłukać resztki płynu.

Drugi sposób na maślankę jest znacznie prostszy, aczkolwiek nie uzyskamy w ten sposób tradycyjnej maślanki, ale coś pomiędzy maślanką a kefirem. Mleko podgrzewamy do temperatury ok. 40 stopni. Dodajemy do niego 2 łyżki maślanki lub sok z cytryny albo ocet. Przelewamy do termosu, szczelnie zakręcamy i zostawiamy na ok 12 h (na przykład na noc). Rano maślanka jest gotowa :).

Zastosowanie maślanki w kuchni

Sposobów na zastosowanie maślanki w czasie kuchennych szaleństw jest naprawdę wiele. Na bazie maślanki można przygotowywać pyszne, świeże koktajle z dowolnych owoców i warzyw. Wystarczy zmiksować je razem. Na maślance przygotujemy też chłodniki, albo zamarynujemy w niej mięso. Maślanka to także dobra podstawa do ciasta na gofry czy placki.

Przepisy na dania z maślanką

Chłodnik litewski z botwinki z maślanką i jogurtem

Tradycyjna zupa dziadowska po kaszubsku

Pieczone udka kurczaka w curry: przepis na łatwy obiad!

Placki orkiszowe na maślance z gruszką

Pancakes z maślanki z sosem karmelowym i owocami