Zalety i wady mleka w proszku. 7 sprawdzonych przepisów, w których je wykorzystasz

2023-02-28 12:08

Mleko w proszku było jednym z podstawowych artykułów spożywczych w czasach PRL’u. Obecnie wykorzystuje się je jako składnik w różnych produktach, w których potrzebne jest mleko niekoniecznie w płynnej formie. Jakie zalety ma mleko w proszku i czy jest zdrowe? Jak je wykorzystać?

mleko w proszku
Autor: Shutterstock Mleko w proszku wykorzystywane jest jako składnik wielu produktów.

Spis treści

  1. Kto wymyślił mleko w proszku?
  2. Jak produkuje się mleko w proszku?
  3. Mleko w proszku – zalety
  4. Mleko w proszku – wady
  5. Zastosowanie mleka w proszku
  6. Przepisy z mlekiem w proszku

Kto wymyślił mleko w proszku?

Proces wytwarzania mlecznego proszku opracował rosyjski lekarz Osip Kriczewski. W 1802 roku stworzył metodę polegającą na zagęszczaniu, suszeniu i pasteryzacji mleka, która umożliwiła produkcję mleka w proszku. Masową produkcję w 1832 roku rozpoczął rosyjski chemik Mikołaj Dirchoff. Pięć lat później William Newton rozpoczął suszenie mleka w rozgrzanej komorze, a w 1855 roku T.S. Grimwade opatentował proces produkcji mleka w proszku.

Jak produkuje się mleko w proszku?

Produkcja mleka w proszku polega na odparowaniu wody z mleka. Wykorzystuje się do tego pasteryzowane mleko półtłuste lub odtłuszczone. W procesie produkcji powstaje proszek, który po zmieszaniu z wodą zamienia się w mleko.

Mleko w proszku – zalety

W procesie produkcji proszkowane mleko traci wiele cennych składników odżywczych. Nie jest aż tak bogate w substancje prozdrowotne jak tradycyjne mleko w płynie. Czy zatem mleko w proszku jest zdrowe? Mleczny proszek nie jest szkodliwy dla zdrowia. W mleku w proszku znajduje się dużo pełnowartościowego białka, fosforu, magnezu, wapnia oraz witamin B12 i C.

Mleko w proszku jest produktem o długiej dacie przydatności do spożycia. Nie trzeba przechowywać go w chłodniach i lodówkach. Jest także wydajniejsze niż zwykłe mleko.

Mleko w proszku – wady

Mleko w proszku to produkt wysokokaloryczny, ponieważ w jego składzie znajduje się bardzo dużo węglowodanów. Ile kalorii ma mleko w proszku? Porcja o wadze 100 g to prawie 500 kcal, dlatego osoby zmagające się z nadwagą lub przebywające na diecie odchudzającej powinny z niego zrezygnować. W składzie mleka proszkowanego znajduje się oskysterol, czyli utleniona wersja cholesterolu. Według badań może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Mleko w proszku może zaburzać przyswajania wapnia i negatywnie działać na kości i zęby.

Zastosowanie mleka w proszku

Mleczy proszek od lat wykorzystuje się w produkcji jogurtów, serków i twarożków. Znajduje się także w składzie lodów, gotowych ciast czy batoników. Mleko w postaci proszku umożliwia zagęszczenie i uzyskanie odpowiedniej konsystencji w danym produkcie.

Mleko w proszku używa się także w domu. W sieci krąży mnóstwo przepisów na ciasta, kremy i masy do ciast z mlekiem w proszku. Mleczny proszek może być dodatkiem do kakao, kawy lub herbaty.

Przepisy z mlekiem w proszku

Mleko – pić czy nie pić, oto jest pytanie! Jakie właściwości i wartości ma mleko?