Likier chałwowy: przepis na chałwówkę
Likier chałwowy, łatwy do przygotowania, na pewno zasmakuje wielbicielom chałwy i słodkich alkoholi. Chałwówka jest łatwa do przygotowania, warto więc wypróbować nasz przepis! Smak likieru z chałwy można wzbogacić datkiem wanilii, kakao, czekolady.
Chałwa nie tylko saute - co można zrobić z chałwy?
Chałwa, czyli mieszanina zmiażdżonych ziaren sezamu i syropu cukrowego lub miodu, może być wzbogacona o dodatek wanilii, orzechów lub kakao. Pełna wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest jedną z niewielu słodkości, a których można powiedzieć, że nie są niezdrowe. Miłośnicy chałwy chętnie jadają ją w czystej postaci, nie zawsze wiedząc, że ich ulubiony łakoć nadaje się też do przygotowywania ciast, np sernika chałwowego, kremów do tortów, a także likieru chałwowego. Jeśli kochacie chałwę jak my, koniecznie wypróbujcie przepisy na dania z chałwą w roli głównej. Jeśli zaś za chałwą nie przepadacie, a zostaliście nią na przykład obdarowani, tym bardziej spróbujcie ją jakoś wykorzystać.
SKŁADNIKI
- 100 g chałwy dobrej jakości
- 1 szklanka mleka
- 2/3 szklanki mleka w proszku
- 0,5 litra wódki (lub spirytusu, jeżeli wolicie mocniejsze trunki)
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Mleko z chałwą umieścić w metalowej misce, którą należy ustawić na garnku z gotująca się wodą.
- Mieszać mikserem aż chałwa się rozpuści i całość się połączy.
- Dodać mleko w proszku i miksować, aby jak najlepiej rozprowadzić mleko w proszku.
- Po zdjęciu masy z gazu przetrzeć ją przez sitko, aby uzyskać jednolitą konsystencję.
- Gładką masę ostudzić do temperatury pokojowej.
- Połączyć ją powoli, ciągle miksując z wódką lub spirytusem. Gotowy likier rozlać do butelek i choć jest on gotowy do podania, poczekać około tygodnia, aż nabierze pełniejszego smaku.