Jak gotować w wolnowarze: podstawowe zasady i przepisy

2021-09-10 13:14

Podpowiadamy jak gotować w wolnowarze i jak dostosowywać zwykłe przepisy do gotowania w slow cookerze. 

Jak gotować w wolnowarze: podstawowe zasady i przepisy
Autor: Materiały prasowe Crock-Pot Zasady gotowania w wolnowarze

Spis treści

  1. Do czego służy wolnowar?
  2. Zasady gotowania w wolnowarze
  3. Galeria: Te proste przepisy zawojowały Tik-Toka
  4. Przykładowe przepisy na dania z wolnowara
  5. Galeria: Kuchenne katastrofy!

Do czego służy wolnowar?

Wolnowar to urządzenie służące do powolnego gotowania w niskiej temperaturze. W wolnowarze gotuje się dania w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza (ok. 80 st.). Efekt takiej obróbki termicznej  jest trochę podobny do gotowania sous-vide, co ważniejsze - możemy  go osiągnąć w warunkach domowych. Dzięki procesowi powolnej obróbki w niewysokiej temperaturze potrawy zachowują intensywny smak, aromat oraz jędrną konsystencję. W wolnowarach najlepiej wychodzą potrawy jednogarnkowe: duszone, gulasze, potrawki, bigosy oraz pieczone mięsa wymagające długiego czasu obróbki cieplnej. Ryby przygotowane w wolnowarze zachowują zwartą konsystencję. W wolnowarach doskonale udają się wywary, które są bardziej aromatyczne i skondensowane w smaku niż te gotowane metodami tradycyjnymi. Rosoły, zupy oraz sosy, a także powidła i dżemy również warto gotować w wolnowarze.

Rosół domowy: tradycyjny przepis na lekarstwo na wszystkie smutki

Zasady gotowania w wolnowarze

  • Podczas gotowania w wolnowarze płyn nie wyparowuje, więc kiedy adaptujesz przepisy, które nie były opracowane na to urządzenie, zredukuj ilość dodawanego płynu o jedną trzecią.
  • Z tego samego powodu (braku utraty cieczy) sosy nie gęstnieją podczas gotowania w wolnowarze, dlatego dobrze jest mięso przed włożeniem do naczynia obtoczyć delikatnie w mące np. ziemniaczanej, albo przed końcem gotowania rozbełtać łyżeczkę mąki w niewielkiej ilości wody lub śmietany i zagęścić sos. Można też pod koniec gotowania nastawić temperaturę w urządzeniu na najwyższą i zdjąć pokrywkę, by nadmiar płynu odparować.
  • Nie zdejmuj pokrywy zbyt często, aby zapobiec utracie ciepła.
  • Przed rozpoczęciem gotowania wewnętrzne naczynie musi mieć temperaturę pokojową. Jeśli w naczyniu wolnowara danie było przechowywane w lodówce, trzeba zaczekać, aby się ogrzało się ono przed włączeniem urządzenia.
  • Slow cookery znacznie się różnią między sobą, należy więc dokładnie przeczytać instrukcję obsługi producenta, zwłaszcza jeśli chodzi o wytyczne co do temperatury i czasu gotowania.
  • Ryż i makaron zawsze gotuj w najkrótszym możliwym czasie i w najwyższej temperaturze. Ryż przed gotowaniem w wolnowarze powinien być dobrze wypłukany ze skrobi. Najlepiej jednak dodać ryż i makaron pod koniec gotowania potrawy.

Galeria: Te proste przepisy zawojowały Tik-Toka

Przykładowe przepisy na dania z wolnowara

A oto kilka podstawowych przepisów na dania z wolnowara, gdy poznasz główną zasadę, łatwiej ci będzie dostosować inne przepisy.

Zupa grzybowa z wolnowaru

Francuska zupa cebulowa z wolnowaru

Warzywa duszone w wolnowarze

Bigos z wolnowara: jak zrobić?

Wolnowar: przepis na żeberka BBC

Dorsz ze szparagami: przepis z wolnowaru

Tajskie curry wołowe z wolnowara

Wigilijny groch z kapustą i rybą [przepis na wolnowar]

Ciasto czekoladowe na parze z wolnowara

Galeria: Kuchenne katastrofy!