Co zrobić, aby sernik nie pękał? Ten trik uratuje popękany sernik

2023-03-27 12:04

Sernik jest jednym z najpopularniejszych i najsmaczniejszych ciast, które pasuje na każdą okazję. To obowiązkowy słodki wypiek na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Oczywiście najlepszy sernik to ten domowy. Jak więc upiec rozpływający się w ustach sernik, aby nie popękał?

co zrobić, aby sernik nie popękał?
Autor: Shutterstock Co zrobić, aby sernik nie pękał? Unikaj tych błędów, a sernik będzie perfekcyjny.

Spis treści

  1. Dlaczego sernik pęka?
  2. Składniki na sernik
  3. Ser na sernik
  4. Pieczenie sernika
  5. Jak uratować popękany sernik?
  6. Przepisy na sernik

Dlaczego sernik pęka?

Perfekcyjny sernik jest delikatny, kremowy i gładki. Wierzch powinien być równy, a w cieście nie może być grudek. Powinien składać się z produktów jak najświeższych i dobrej jakości. Ważna jest kolejność dodawania kolejnych składników, czas pieczenia i sposób studzenia. Zdarza się jednak, że mimo stosowania się do przepisu, sernik popękał, co nie wygląda zbyt apetycznie. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?

Składniki na sernik

Wszystkie składniki potrzebne do upieczenia sernika powinny mieć temperaturę pokojową. Dlatego trzeba pamiętać, aby twaróg, jajka i inne produkty przechowywane w niskiej temperaturze wcześniej wyjąć z lodówki. Wszystkie składniki powinny mieć tę samą temperaturę i nie mogą być zimne.

Ser na sernik

Głównym składnikiem ciasta jest ser. Najlepsze są tłuste twarogi. Gotowy twaróg na sernik można kupić w sklepie. Ser na sernik w wiaderku został już zmielony, jest gładki i od razu można wymieszać go z pozostałymi składnikami. W tym artykule podpowiadamy, jaki twaróg na sernik wybrać.

Twaróg można też zmielić własnoręcznie. Trzeba to zrobić przynajmniej dwa razy, a najlepiej trzy. Ser można zmielić za pomocą maszynki. Istnieje także prosta metoda na mielenie twarogu bez maszynki.

Pieczenie sernika

Aby wierzch sernika był gładki i nie było na nim żadnych pęknięć, ciasto trzeba piec w odpowiedniej temperaturze. Za popękaną powierzchnię może odpowiadać zbyt wysoka temperatura w piekarniku lub termoobieg. Najlepsze serniki piecze się w średniej temperaturze i przez nieco dłuższy czas. Dzięki temu sernik będzie równo wyrastać, a ryzyko pęknięć będzie o wiele niższe. Pod tortownicą warto umieścić drugą formę z wodą. Para wodna sprawi, że sernik będzie aksamitny. Kiedy minie czas pieczenia, najlepiej zostawić sernik w gorącym, ale już wyłączonym piekarniku. Ten sposób pomoże uniknąć nie tylko szybkiego opadnięcia sernika, ale i wszelakich pęknięć.

Jak uratować popękany sernik?

Jeżeli jednak powierzchnia sernika popękała w czasie pieczenia, ciasto można jeszcze uratować. Ostudzony sernik należy posmarować śmietaną wymieszaną z cukrem, a następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do 230 stopni i zapiekać przez około 12 minut. Wysoka temperatura sprawi, że pęknięcia znikną, a wierzch sernika stanie się gładki i równy.

Przepisy na sernik

Beszamel - Sernik - polskie dobro narodowe