Co zrobić, aby sernik nie pękał? Ten trik uratuje popękany sernik
Sernik jest jednym z najpopularniejszych i najsmaczniejszych ciast, które pasuje na każdą okazję. To obowiązkowy słodki wypiek na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Oczywiście najlepszy sernik to ten domowy. Jak więc upiec rozpływający się w ustach sernik, aby nie popękał?
Spis treści
- Dlaczego sernik pęka?
- Składniki na sernik
- Ser na sernik
- Pieczenie sernika
- Jak uratować popękany sernik?
- Przepisy na sernik
Dlaczego sernik pęka?
Perfekcyjny sernik jest delikatny, kremowy i gładki. Wierzch powinien być równy, a w cieście nie może być grudek. Powinien składać się z produktów jak najświeższych i dobrej jakości. Ważna jest kolejność dodawania kolejnych składników, czas pieczenia i sposób studzenia. Zdarza się jednak, że mimo stosowania się do przepisu, sernik popękał, co nie wygląda zbyt apetycznie. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?
Składniki na sernik
Wszystkie składniki potrzebne do upieczenia sernika powinny mieć temperaturę pokojową. Dlatego trzeba pamiętać, aby twaróg, jajka i inne produkty przechowywane w niskiej temperaturze wcześniej wyjąć z lodówki. Wszystkie składniki powinny mieć tę samą temperaturę i nie mogą być zimne.
Ser na sernik
Głównym składnikiem ciasta jest ser. Najlepsze są tłuste twarogi. Gotowy twaróg na sernik można kupić w sklepie. Ser na sernik w wiaderku został już zmielony, jest gładki i od razu można wymieszać go z pozostałymi składnikami. W tym artykule podpowiadamy, jaki twaróg na sernik wybrać.
Twaróg można też zmielić własnoręcznie. Trzeba to zrobić przynajmniej dwa razy, a najlepiej trzy. Ser można zmielić za pomocą maszynki. Istnieje także prosta metoda na mielenie twarogu bez maszynki.
Pieczenie sernika
Aby wierzch sernika był gładki i nie było na nim żadnych pęknięć, ciasto trzeba piec w odpowiedniej temperaturze. Za popękaną powierzchnię może odpowiadać zbyt wysoka temperatura w piekarniku lub termoobieg. Najlepsze serniki piecze się w średniej temperaturze i przez nieco dłuższy czas. Dzięki temu sernik będzie równo wyrastać, a ryzyko pęknięć będzie o wiele niższe. Pod tortownicą warto umieścić drugą formę z wodą. Para wodna sprawi, że sernik będzie aksamitny. Kiedy minie czas pieczenia, najlepiej zostawić sernik w gorącym, ale już wyłączonym piekarniku. Ten sposób pomoże uniknąć nie tylko szybkiego opadnięcia sernika, ale i wszelakich pęknięć.
Jak uratować popękany sernik?
Jeżeli jednak powierzchnia sernika popękała w czasie pieczenia, ciasto można jeszcze uratować. Ostudzony sernik należy posmarować śmietaną wymieszaną z cukrem, a następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do 230 stopni i zapiekać przez około 12 minut. Wysoka temperatura sprawi, że pęknięcia znikną, a wierzch sernika stanie się gładki i równy.
Przepisy na sernik
- Sernik po wiedeńsku z ajerkoniakiem
- Sernik gotowany. Obłędny deser nie tylko na Wielkanoc
- Przebojowy sernik Dawida Podsiało - poznaj przepis na hit!
- Sernik orzechowy na święta
- Kapitalny sernik na drożdżowym spodzie z brzoskwiniami i kruszonką
- Sernik Ambasador z czekoladową kruszonką
- Sernik ze śliwkami pod kruszonką
- Sernik bez spodu - puszysty i delikatny deser z samej masy serowej