Brukselka - gotowanie, przepisy. Pomysły na smaczne dania z brukselką
Brukselka pochodzenie ma – jak sama nazwa wskazuje – belgijskie. To prawdziwa bomba witaminowa (wit. A, B1, B2, B5, B6, C, E, H i K). Ma dobroczynny wpływ na błony śluzowe, naskórek i skórę. Powinny ją jeść także osoby zagrożone rakiem jelita grubego oraz żołądka. Jednak nie każdy brukselkę lubi. Można ją jednak tak przygotować, aby zasmakowała również sceptykom. Jak smacznie przyrządzić brukselkę? Oto kilka pomysłów na proste przekąski.
Spis treści
Brukselka - zdrowie na talerzu
Brukselka to odmiana kapusty. Jej miniaturowe główki wyglądają jak zminimalizowane (ok 2-3 cm średnicy) wersje kapusty białej, jednak rosną na łodydze, przypominając kapustne grona. Najbardziej znana jest brukselka zielona, ale istnieją również odmiany o zabarwieniu czerwonym. Dostępna jest przez cały rok, choć najsmaczniejsze główki zjemy jesienią i zimą. Smak brukselki jest charakterystyczny, lekko gorzkawy, choć wyczuwa się w nim nuty podobne do smaku kapusty białej, jarmużu czy brokułów. W końcu to jedna rodzina. Dobrze (krótko!!!) ugotowana brukselka ma zwartą konsystencję i słodkawy smak, jest też chrupiąca.
Jak gotować brukselkę?
Wersja najprostsza – brukselkę gotujemy kilka minut w małej ilości osolonej wody lub lepiej na parze. Podajemy z rozpuszczonym masłem lub bułką tartą zrumienioną na maśle.
Odcinamy od brukselki zewnętrzne listki, większe kapustki kroimy na pół, kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, skrapiamy oliwą, solimy i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Pieczemy ok. 20 minut. Tak przyrządzoną brukselkę możemy polać dressingiem.
Dressing do pieczonej brukselki można łatwo przyrządzić, mieszając garść żurawiny z łyżką oliwy i płatkami chili. Drugi pomysł: dwie łyżki oliwy podgrzewamy w rondelku (nie może być gorąca!), dodajemy łyżkę miodu, łyżkę octu balsamicznego. Takim sosem polewamy brukselkę i posypujemy całość prażonymi na suchej patelni płatkami migdałów lub ziarnami słonecznika.
Brukselkę wkładamy do garnka, zalewamy wodą tak, żeby przykryła „kapustki”, dodajemy dwie łyżki masła, czosnku, ile kto lubi, łyżkę majeranku. Plus sól i pieprz cayenne. Gotowe!
Kolejna wersja duszonej brukselki – zamiast masła dajemy śmietanę, a z przypraw sól, pieprz i dużo świeżego rozmarynu.
Brukselkę gotujemy w wodzie, kostce rosołowej lub wywarze. Na patelni podgrzewamy dwie łyżki oliwy, podsmażamy na niej czosnek, potem dodajemy bułkę tartą – czekamy, aż się zezłoci. Wtedy dorzucamy ugotowaną brukselkę, chwilę mieszamy, by chwyciła sos. Można ją później posypać tartym parmezanem.
Brukselka ma kontrowersyjny zapach, a niektórych odstrasza także lekka goryczka. Aby się tego pozbyć i korzystać z licznych wartości odżywczych tej małej kapustki, warto gotować ją w mleku z odrobiną cynamonu. Goryczka zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!
Polecamy proste przepisy z brukselką w roli głównej:
Brukselka zapieczona pod beszamelem
Brukselka z orzechami i żurawiną
Brukselka z kurczakiem po prowansalsku
Chrupiąca brukselka pieczona po azjatycku
Marynowana brukselka - przepis na brukselkę do słoików