Żurawina - dlaczego warto ją jeść? Właściwości zdrowotne żurawiny
Żurawina jest przede wszystkim dobrym lekiem na infekcje układu moczowego. Ale nie tylko - zapobiega także przeziębieniom i pomaga w leczeniu anginy. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości zdrowotne ma żurawina! Wypróbuj nasze przepisy na dania z żurawiną!
Spis treści
Żurawina - właściwości zdrowotne
Żurawina zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, a zawarte w jej owocach substancje chronią komórki wyściełające drogi moczowe przed przyleganiem bakterii chorobotwórczych (np. E. coli), dzięki czemu uniemożliwiają ich rozmnażanie się. Tak samo żurawina działa w żołądku – zapobiega wrzodom wywołanym przez Helicobacter pylori oraz w jamie ustnej, broniąc nas przed infekcjami. Owoce żurawiny mają też działanie przeciwgrzybicze, dzięki czemu może pomóc również w walce z niektórymi rodzajami grzybów powodujących choroby skóry.
Inna cenna właściwość żurawiny to ochrona komórek mózgowych przed uszkodzeniami, które zdarzają się podczas wylewu czy zakrzepu. Dzięki flawonoidom (są bardzo podobne do tych w czerwonym winie) chroni przed chorobami serca. Hamuje tworzenie się zakrzepów i ma korzystny wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Zapobiega utlenianiu się cholesterolu, co zmniejsza ryzyko arteriosklerozy i zapychania się naczyń krwionośnych. Sprzymierzeńcami w walce z wysokim poziomem cholesterolu są też obecne w żurawinie pektyny. Potas z kolei przyczynia się do normalizacji ciśnienia tętniczego.
Żurawina - świeża czy suszona
- Świeżą żurawinę można przechowywać w lodówce nawet 2–3 miesiące. Nie psuje się, bo zawiera naturalne konserwanty – kwas benzoesowy i cytrynowy. Zamrożone owoce tracą jędrność, ale zachowują właściwości zdrowotne.
- Żurawina suszona po namoczeniu w soku (najlepiej żurawinowym) smakuje niemal jak świeża.
- Warto jednak wiedzieć, że suszona żurawina jest zwykle dosładzana, przez co znacznie bardziej kaloryczna – 10 dag to ponad 300 kcal, podczas gdy ta zerwana prosto z krzaka ma ich tylko 46.
Napój z żurawiny - przepis
Świeże owoce trzeba przebrać, opłukać, zmiażdżyć i zalać 3/4 litra przegotowanej letniej wody. Odstawić na 3 godziny. Przed wypiciem odcedzić i posłodzić do smaku.