Techniki gotowania na parze - co warto wiedzieć?

2016-11-25 12:11

Gotowanie produktów nad wrzącą, parującą wodą, w przykrytym naczyniu, ma same zalety. Jest proste i nie wymaga szczególnych umiejętności ani kulinarnego doświadczenia. A przy tym jest zdrowe, bo pozwala zachować wiele wartości odżywczych gotowanych produktów.

jak_gotowac_na_parze_techniki.jpg
Autor: photos.com Jak gotować na parze? 

Spis treści

  1. Zalety gotowania na parze
  2. Jakie produkty nadają się do gotowania na parze?
  3. Jak gotować na parze?
  4. Wybierz dobry parowar - idealny sprzęt do gotowania na parze

Zalety gotowania na parze

Przyrządzane na parze produkty nie stykają się z wodą, dzięki czemu nie dochodzi do wypłukania z nich składników odżywczych; zachowują nawet o 50 proc. więcej witamin i soli mineralnych niż ugotowane w wodzie. Produkty nie tracą naturalnego aromatu, a ich smak jest o wiele intensywniejszy niż tych gotowanych tradycyjnie, nie trzeba więc ich solić ani mocno przyprawiać. Gotując na parze, nie trzeba też używać tłuszczu, nie dodaje się więc do potraw niepotrzebnych kalorii. Warzywa zachowują piękny kolor, są jędrne i sprężyste, a przyrządzone i lekkostrawne.

Jakie produkty nadają się do gotowania na parze?

Gotować na parze można prawie wszystko: ryż, kasze, warzywa (z wyjątkiem sałaty i pomidorów), owoce (np. jabłka, gruszki). Z mięs najlepsze do gotowania na parze jest białe mięso drobiowe – pierś kurczaka, indyka, a także mielone w postaci pulpetów z cielęciny i drobiu. Do gotowania na parze idealnie nadaje się także delikatne mięso ryb (zarówno filety, jak i w postaci pulpetów).

Jak gotować na parze?

Technika gotowania na parze jest bardzo prosta i nie wymaga wielkich nakładów, jeśli chodzi o sprzęt. Nie masz parowaru? Nie szkodzi – możesz gotować w płaskim, szerokim garnku lub woku. 

Na dno naczynia nalej warstwę wody (2–3 cm). Gdy woda zawrze, do garnka włóż specjalną dziurkowaną wkładkę lub wiklinowy koszyczek z przyprawionymi produktami (jego dno nie powinno dotykać powierzchni wody) i przykryj garnek. Na dno wkładki warto włożyć liść kapusty pekińskiej, by produkty nie przywierały. Mięso i warzywa pokrój na mniejsze kawałki – dzięki temu skrócisz czas gotowania; ryby najlepiej gotować w postaci filetów. Mięso i ryby dobrze jest przyprawić ziołami (bazylią, pietruszką, tymiankiem, oregano, pieprzem), ryby – skropić sokiem z cytryny, limonki czy pomarańczy oraz oliwą. 

Uwaga: produktów gotowanych na parze nie należy solić! Jeśli brakuje ci słonego smaku, możesz ewentualnie delikatnie dosolić je po ugotowaniu.

Wybierz dobry parowar - idealny sprzęt do gotowania na parze

Jeśli często gotuje się na parze, warto kupić parowar. Urządzenie składające się z: zbiornika na wodę, dwóch lub trzech ułożonych jeden na drugim pojemników na potrawy z dziurkowanym dnem oraz pokrywy. Dzięki temu, że parowar ma kilka pojemników, możesz w nim gotować jednocześnie mięso, ryż lub kaszę i warzywa. Produkty, które gotują się najdłużej (mięso, pulpety), wkładaj do najniższego pojemnika; te, które gotują się krócej, możesz dołożyć później do pojemników, które znajdują się wyżej. 

Mrożone mięso i ryby trzeba rozmrozić przed gotowaniem; mrożone warzywa wkłada się do parowaru zamrożone. 

Dobry parowar powinien mieć moc co najmniej 600–700 W (im większa moc, tym krótszy czas doprowadzania wody do wrzenia), pojemność 9–11 litrów, programator lub minutnik pozwalający na ustawienie czasu gotowania, pojemnik do gotowania ryżu i kasz oraz funkcję uzupełniania wody podczas gotowania. Warto też zwrócić uwagę, czy instrukcja zawiera tabelkę z informacjami, jak długo należy gotować poszczególne produkty.

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały