Wigilijny barszcz czerwony: jak kisić, na czym ugotować, z czym podać?

Wigilijny barszcz czerwony: jak kisić, na czym ugotować, z czym podać?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Tradycyjny barszcz wigilijny przygotowywany jest na wywarze bezmięsnym

Wigilijny barszcz czerwony rządzi się swoimi prawami. Zgodnie z tradycją powinien być postny, czyli ugotowany na wywarze warzywnym lub warzywno-grzybowym bez dodatku mięsa. Zazwyczaj taki barszcz podaje się czysty z uszkami, pierogami, kulebiakiem lub krokietami z naleśników. Jednak najważniejsze, że barszcz przyrządza się na zakwasie buraczanym, który należy odpowiednio wcześniej zakisić. Jeszcze zdążycie! Oto wszystkie tajemnice idealnego barszczu czerwonego. 

Wigilijny barszcz czerwony

 

W kuchni staropolskiej barszcz czerwony podawano na różne sposoby. Czysty, postny barszcz serwowano na jako posiłek południowy w dniu wigilii Bożego Narodzenia lub na śniadanie po całonocnych zabawach karnawału. Taki barszcz podawano czysty lub zabielany, często z grzybami, kaszą lub śledziami. Poza tym podawano barszcz czerwony mięsny gotowany na rurze, kości wołowej ze szpikiem lub ze schabem wieprzowym z uszkami lub kawałkami mięsa. 

Nazwę barszcz wywodzi się od ziela Heracleum sphondylium z rodziny selerowatych zwanego po polsku barszczem. Do XIX w. z tego ziela przygotowywano kwaśne zupy. Z czasem wszystkie kwaskowate zupy nazywano barszczem. 

 

Domowy zakwas na barszcz: jak go zrobić?

Kiszenie barszczu nie jest specjalnie trudne, lecz wymaga cierpliwości, dlatego za zakwas musimy wziąć się najpóźniej 5 dni przed planowanym gotowaniem barszczyku. Można jednak zrobić większą jego ilość i trzymać w zakorkowanych butelkach w lodówce.

Zakwas buraczany na barszcz

 

Zakwas buraczany na barszcz

 

 

 

 

 

 

Na czym i jak ugotować postny barszcz czerwony?

Najsmaczniejszy postny barszcz czerwony jest ugotowany na wywarze z warzyw i suszonych grzybów. Taki barszcz ma bardzo bogaty smak i jest przepyszny. 

Barszcz wigilijny na zakwasie

 

Wigilijny barszcz czerwony na zakwasie

 

 

 

 

 

Z czym podać wigilijny barszcz czerwony?

Barszcz czerwony podaje się czysty. Można go serwować w talerzach z uszkami lub pierogami, ale bardziej elegancko jest podać go w filiżankach. Do barszczu w filiżankach podajemy paszteciki, kulebiak lub krokiety. Pamiętajmy, że filiżanka do barszczu choć ma dwoje uszu, to trzymamy ją za jedno ucho. 

Uszka z kapustą i grzybami

 

Uszka z kapustą i grzybami

 

 

 

 

 

 

 

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami

 

 

 

 

 

 

 

Drożdżowe paszteciki do barszczuDrożdżowe paszteciki z kapustą i grzybami

 

 

 

 

 

 

Wigilijny kulebiakKulebiak wigilijny

 

 

 

 

 

 

 

Krokiety do barszczu wigilijnegoKrokiety do barszczu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specjalnie dla ciebie opracowały:  Anna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska

Ocena: 4,4