Boczek wieprzowy: własności mięsa, wartość odżywcza, zastosowanie

2018-04-13 17:26

Boczek wieprzowy obok schabu należy do ulubionych gatunków mięsa w Polsce. Boczek jest dość tani, a jednocześnie wyjątkowo smaczny. Nie należy się zrażać tłuszczem przerastającym nawet najchudszy boczek. Bowiem tłuszcz jest nośnikiem smaku, a w trakcie pieczenia większość tłuszczu z boczku się wytapia. Warto sięgać częściej po chudy boczek wieprzowy, gdyż jest dobrym źródłem białka i witamin z grupy B.  

Boczek wieprzowy: własności mięsa, wartość odżywcza, zastosowanie
Autor: thinkstockphotos.com Boczek wieprzowy doskonale sprawdza się pieczony, duszony i wędzony. 

Spis treści

  1. Własności boczku wieprzowego
  2. Wartość odżywcza boczku wieprzowego
  3. Przeznaczenie kulinarne boczku wieprzowego

Własności boczku wieprzowego

Element z bocznej oraz brzusznej części półtuszy wieprzowej, bez sadła i pachwiny. W tej części tuszy wieprzowej przerost tłuszczowy jest znaczny i dobrze widoczny. Ilość i grubość warstwy tłuszczowej zwiększa się wraz z wiekiem zwierzęcia. Tkanka tłuszczowa poprzerastana jest cienkimi warstwami mięśni. Boczek z rozbioru półtusz klasy I i II nie zawiera kości. Boczek z półtusz klasy III zawiera dolne końce żeber. Boczek sprzedawany jest również z kośćmi, czyli żebrami. 

Świeży boczek z kością ma kolor jasnoróżowy. Charakteryzuje się dużym i dobrze widocznym przerostem tłuszczowym. Mięśnie poprzerastane są poziomymi warstwami białego tłuszczu i zawierają kości żebrowe (żeberka). Świeży boczek bez kości ma kolor ciemnoróżowy. Ma mniejszy przerost tłuszczowy od boczku z kością. Mięśnie poprzerastane są poziomymi warstwami tłuszczu. Boczek w plastrach ma ciemnoróżowy kolor, nieznaczny przerost tłuszczowy. W plastrach boczku można często znaleźć niewielkie, jadalne chrząstki.

Wartość odżywcza boczku wieprzowego

Boczek wieprzowy jest mięsem wysokokalorycznym. Zawiera znaczne ilości tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Jest źródłem białka i witamin z grupy B. 

Więcej o witaminach zawartych w mięsie wieprzowym tutaj

Zaledwie 100 g surowego boczku to 510 kcal. Pieczony boczek ze względu na to, że w trakcie pieczenia tłuszcz się wytapia, ma mniejszą wartość energetyczną.

Za najbardziej wartościowy uważany jest boczek pochodzący z ekologicznego (organicznego) chowu świń rasy Złotnickiej lub Puławskiej. Warto kupować boczek oznaczony symbolem PQS

Więcej o wartości odżywczej mięsa wieprzowego przeczytacie tutaj

Przeznaczenie kulinarne boczku wieprzowego

Boczek wieprzowy polecany jest na wędzonki, również z grilla oraz do smażenia i duszenia. Pieczony boczek jada się na ciepło i na zimno. Chińczycy wyjątkowo wysoko cenią boczek, uważając go za najsmaczniejszy gatunek mięsa. Delikatne mięso boczku dobrze poprzerastane tłuszczem jest kruche i soczyste. 

Polecamy przepisy na Pieczony boczek do piwa oraz Boczek pieczony w rękawie - domowa wędlina

Proponujemy także zmierzyć się z wyzwaniem przydomowej wędliniarni: Jak zrobić boczek dojrzewający we włoskim stylu? oraz Jak zrobić boczek wędzony w domowej wędzarni?