Jak kupować bób? Jak rozpoznać dobry świeży bób?

2021-06-30 8:40

Bób, niedawna kojarzony był z prostą kuchnią, teraz staje się składnikiem coraz bardziej wyrafinowanych dań. Jednak rzeczywiście smaczne są tylko świeże strąki. Jak wybrać bób? Jak kupić idealny bób? Jak rozpoznać, czy bób jest świeży i młody i ma szansę stać się pysznym urozmaiceniem dania?

Jak kupować bób? Jak rozpoznać dobry świeży bób?
Autor: Shutterstock Jeśli nie mamy warunków by samodzielnie wyhodować bób, kupujmy jak najmniejsze i  najmłodsze, jasnozielone nasiona bobu.  Możemy także kupić bób w strąkach, do samodzielnego wyłuskania.

Spis treści

  1. Bób - najlepszy z własnego ogródka
  2. Bób z plantacji
  3. Jak kupować bób?
  4. Przechowywanie bobu
Bób - Jak kupować, ugotować, co przyrządzić z bobu?

Bób - najlepszy z własnego ogródka

Idealnym rozwiązaniem byłaby uprawa bobu na działce. Jeśli tylko warunki pozwalają - jest miejsce w ogrodzie - warto rzeczywiście posiać kilka rzędów bobu. To roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, właściwie nie choruje, jest odporna na działania niezręcznych ogrodników... Kiedy po raz pierwszy spróbowałem bobu z własnej uprawy, byłem zdziwiony jego smakiem, znacznie lepszym niż w przypadku nasion kupionych w sklepie czy na targu. Więc jeśli tylko macie choć mały kawałek ogródka, warto posadzić bób.

Bób z plantacji

Skąd taka różnica? Moim zdaniem, powody są dwa. Na targowiskach można znaleźć nasiona uprawiane na plantacjach, nastawionych na zysk. Hodowcy uprawiają rośliny dające wyrównany, obfity plon. Właściciel ogródka może zadowolić się niższą wydajnością, wybierając odmiany o najlepszym smaku. W dodatku w ogrodzie można zbierać bób w idealnym momencie, kiedy nasiona są małe i delikatne, a na straganach dominują większe, cięższe nasiona, mniej smaczne.

 

 

Jak kupować bób?

Drugi powód jest ważniejszy. Niestety, zazwyczaj bób sprzedawany jest w szczelnie zamkniętych torebkach strunowych. Taka torebka wystawiona na słońce (np. na tagu) działa jak miniaturowa szklarnia. W torebce skrapla się woda, rośnie temperatura, w rezultacie bób zaczyna się psuć. Najlepiej kupować więc nasiona, które na słońcu nie leżą, pozbawione ciemnych plam, jak najmłodsze i najmniejsze, a po zakupie szybko przesypujemy do torby papierowej albo koszyczka i jak najszybciej przyrządzamy.  

Przechowywanie bobu

Jeśli kupisz świeżutki i młody bób i nie chcesz przygotować go od razu, nie ma problemu. Najlepiej przesypać go do miseczki lub pojemnika do przechowywania żywności i wstawić do lodówki. W takich warunkach bób zachowa swoje właściwości odżywcze do tygodnia. Świeży bób można również zamrozić.

A oto kilka naszych propozycji na przyrządzenie bobu:

Kurczak nadziewany bobem

Krupnik na podrobach z bobem

Sałatka z bobu z sosem czosnkowo-cytrynowym: prosty przepis

Ziemniaki faszerowane bobem, serem, miętą i sezamem: przepis

Makaron z pesto z bobu - przepis na obiad z bobem

Jak kupować bób? Jak rozpoznać dobry świeży bób?