7 zaskakujących właściwości płatków owsianych

7 zaskakujących właściwości płatków owsianych

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Płatki owiane - jak wykorzystać ich niezwykłe właściwości?

Płatki owsiane są bardzo zdrowe i warto wprowadzić je do swojej diety. Oprócz zdrowotnych właściwości, posiadają też inne, o których być może nie miałeś pojęcia! Przedstawiamy 7 zaskakujących właściwości płatków owsianych.

Płatki owsiane - jak je przygotować?

Płatki owsiane są bardzo zdrowe, a do tego odpowiednio przyrządzone są też przepyszne! Można je jeść ze świeżymi lub suszonymi owocami i można je gotować na mleku lub wodzie.

Zaskakujące właściwości płatków owsianych

Z pewnością warto wprowadzić je do codziennego jadłospisu, bo mają mnóstwo właściwości, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Przedstawiamy 7 najbardziej zaskakujących właściwości płatków owsianych:

  • Płatki owsiane zawierają podstawowe składniki pokarmowe: węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy, błonnik i sole mineralne!

  • Płatki owsiane mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów! A wszystko to dzięki błonnikowi, który jest w nich zawarty.

  • Owsianka zawiera jest też doskonałym źródłem błonnika, węglowodanów złożonych i żelaza. Zawiera też szeroką gamę witamin (m.in. witaminy B6, B1), minerałów i przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia!

  • Płatki owsiane są idealne dla chorych na cukrzycę. Wpływają bowiem na wyrównanie poziomu glukozy i insuliny we krwi! Rozpuszczalny błonnik przeciwdziała szybkiemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi.

  • Owsianka chroni też układ pokarmowy, dzięki zdolności tworzenia śluzu, który leczy podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego!

  • Płatki owsiane pomagają także w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi. To znów dzięki rozpuszczalnemu błonnikowi. W owsiance jest go znacznie więcej niż w pszenicy, ryżu czy kukurydzy.

  • Z płatków owsianych można zrobić peeling lub mydło, które świetnie działa na skórę i problemy skórne! Wystarczy zmielić płatki z wodą i sodą oczyszczoną.

Ocena: 3,5