Słodko-kwaśna nalewka agrestowa - sprawdzony przepis na domową agrestówkę
Dieta bezglutenowa
Agrestówka przygotowywana bez przypraw ma delikatny, słodko-kwaśny smak. Jeśli uznasz jednak, że powinna być bardziej wyrazista, możesz dodać do niej nieco wanilii lub cynamonu. Nalewka z agrestu nie wymaga długiego leżakowania - wystarczy jej miesiąc, by była pyszna, ale z każdym kolejnym nabiera intensywniejszego smaku i koloru.
Jakie właściwości ma agrestówka?
Nalewka z agrestu sprawdzi się przy problemach z ciśnieniem i cholesterolem, ale także układem trawiennym. Co więcej, agrest jest źródłem witamin z grupy B, C, A oraz żelaza, magnezu i kwasu foliowego. Jest bogaty także w pektyny i przeciwutleniacze, a także ma niski indeks glikemiczny. Dlatego może być składnikiem diety osób z cukrzycą czy insulinoopornością.
Agrestówka ma wyjątkowe działanie prozdrowotne:
- obniża cholesterol dzięki pektynom, które go obniżają i mają działanie przeciwmiażdżycowe,
- zmniejsza ciśnienia krwi,
- wspiera układ krążenia,
- łagodzi niestrawność,
- wzmacnia zęby i kości, dzięki zawartości wapnia i magnezu,
- łagodzi dnę moczanową, ponieważ działa przeciwzapalnie i zmniejsza objawy zwyrodnienia stawów; chorzy na dnę moczanową nie powinni jednak przekraczać dawki 20 ml dziennie.
Jak zrobić agrestówkę?
Zrobienie domowej nalewki z agrestu nie jest skomplikowane. Postępując według tego sprawdzonego przepisu doskonała agrestówka uda się już za pierwszym razem. Aby zrobić tę smakowitą i rozgrzewającą nalewkę należy przygotować:
- agrest
- spirytus
- cukier
- wodę
Umyty i pozbawiony szypułek agrest kroić się na połówki. Owoce przekłada się do dużego słoja i zasypuje cukrem. Słoik trzeba mocno zakręcić. Pokrywka powinna być szczelna. Agrest z cukrem w słoiku odstawia się w ciepłe miejsce i co jakiś czas potrząsa. Kiedy owoce puszczą sok, a cukier się rozpuści, wlewa się wodę i spirytus. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić w ciemnie miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować i znowu odstawić w to samo miejsce na miesiąc.
REKLAMA
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.
Polecamy także:
Przepis na agrestówkę
SKŁADNIKI
- 2 kg agrestu
- 4 szklanki cukru
- 2 szklanki spirytusu
- 2 szklanki wody
- Przygotuj też:
- szklany słój lub gąsiorek
- bibułę do filtrowania
- butelki
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Agrest umyj i odszypułkuj, przekrój na połówki, włóż do słoja i zasyp cukrem.
- Szczelnie zamknij i odstaw w ciepłe miejsce, aż puszczą sok.
- Co jakiś czas potrząsaj słoikiem, aby cukier się rozpuścił.
- Kiedy kryształki cukru nie będą już widoczne, dodaj wodę i spirytus i odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce.
- Przefiltruj i ponownie postaw w ciemnym miejscu na miesiąc.