Dania na Wigilię - samodzielnie przygotować czy kupić gotowe? [WIDEO]

Dania na Wigilię - samodzielnie przygotować czy kupić gotowe? [WIDEO]

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie dań wigilijnych, zamów menu świąteczne lub lepiej - zorganizuj kolację składkową 

Gdy urządzasz Wigilię, przeważnie stajesz przed dylematem: poświęcić czas i energię na samodzielne przygotowanie uroczystej kolacji, czy raczej zamówić gotowe dania? Wybór nie jest łatwy, bo tradycja kłóci się z wygodą albo zwyczajnym brakiem czasu. Jak zorganizować Wigilię w domu lub w pracy? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci wybrać najrozsądniejsze wyjście. 

Tradycjonaliści nie wyobrażają sobie Wigilii z barszczem z kartonu i kupnymi uszkami. Trochę w tym racji jest. Jednak współczesne życie nas goni i nie ma czasu na sentymenty. Z kłopotliwej sytuacji można znakomicie wybrnąć. Oto sprawdzone sposoby.

Wigilia i święta w lockdownie: kalendarium zamawiania gotowych dań. Kiedy zamówić świąteczne potrawy?

Zaproponuj wigilię składkową

Każdy uczestnik będzie miał za zadanie przygotowanie jednej potrawy, w przyrządzaniu której czuje się mistrzem. Będzie to także okazja do pochwalenia się przy stole swoimi umiejętnościami i docenienia kulinarnych zasług innych osób.

Przed świętami zrób rekonesans w sklepach

Wypróbuj różne produkty, np. uszka, pierogi, makaron, kutię itd. Sprawdź produkty kilku firm i wybierz najlepsze. Jeśli kupisz choć kilka rzeczy, będziesz mieć o wiele mniej pracy w kuchni.

Zakupy świąteczne - co można kupić wcześniej, a co w ostatniej chwili?

Nie rób wszystkiego jednocześnie

Jeżeli decydujesz się samodzielnie przygotować potrawy, wcześniej przyrządź te, które można zamrozić lub dłużej przetrzymać. Pierogi z grzybami i kapustąuszka do barszczu, świąteczny bigos można spokojnie przygotować dwa tygodnie wcześniej i zamrozić. Piernik nawet potrzebuje kilkunastu dni, by osiągnąć pełnię smaku. Śledzie w oliwie czy occie także można przyrządzić zawczasu. Zupa grzybowa czy barszcz również wytrzymają dzień-dwa w lodówce.

Wigilia w czasie pandemii - jak przygotować wieczerzę wigilijną dla 2 - 5 osób?

Ocena: 5