Ceny jajek ciągle w górę. Ekspert mówi, kiedy zaczną spadać

2023-01-25 12:14

Czeka nas szybki wzrost cen jajek, który zacznie się już w maju tego roku. Tak będzie się dziać nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Co jest przyczyną takiej sytuacji?

ceny jaj
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Dlaczego jaja drożeją?
  2. Kiedy ceny jaj spadną?
  3. Ceny jajek na świecie
  4. Czy można zastąpić jajko?

Dlaczego jaja drożeją?

Przyczyn jest wiele. Na świecie i w branży trwa kryzys. Podaż maleje w stosunku do popytu. Stada kur w wielu państwach atakowane są ptasią grypą. Ameryka Południowa, Japonia czy USA to tylko kilka przykładów, gdzie wirus ciągle jest aktywny. Stale drożeją pasze. Farmy jajek w Polsce zarabiają więcej na eksporcie niż na sprzedaży w kraju. Zanim wybuchła wojna na Ukrainie, kraj ten był liderem w eksporcie jaj. Obecnie działania wojenne spowodowały, że nasz rodzimy rynek jaj znacznie się zmniejszył. Do tego należy dodać nieuczciwe praktyki producentów.

Kiedy ceny jaj spadną?

Kiedy możemy spodziewać się, że ceny jajek spadną? Eksperci wskazują, że prawdopodobnie w połowie roku koszt powinien zacząć spać. Właśnie wtedy na farmach pojawią się nowe, odchowane już, stada kur. Jednak do tego czasu należy przygotować się na znacznie wyższe ceny jajek.

Ceny jajek na świecie

W zeszłym roku w Polsce cena jaj wzrosła o prawie 30 proc. W niektórych krajach są droższe nawet o 50 czy nawet 60 proc. Zdarza się też, że towaru brakuje na sklepowych półkach.

Jajka drożeją nie tylko w Polsce. W USA za jedno jajko trzeba zapłacić w przeliczeniu 2,66 zł. Szwajcarzy muszą wydać 2,40 zł, a Słowacy 1,96 zł. W Niemczech czy w Wielkiej Brytanii można kupić określoną liczbę opakowań na jednego klienta.

Czy można zastąpić jajko?

Może wydawać się, że jajka nie można zastąpić. Istnieje wiele różnych zamienników jaj, które nie są wyczuwalne w smaku, a mają podobne właściwości. Potrawy są tak samo pyszne, jak te z ich dodatkiem.

Jajka – zdrowie w skorupce
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE