Co zamiast jajka do mielonych? Podpowiadamy, czym zastąpić jajko w pulpetach, klopsikach i kotletach

2022-06-21 14:48

Co zamiast jajka do mielonych - to pytanie zadają sobie osoby, które z jakiś powodów nie mogą jeść jajek. Jak zrobić mielone, klopsy czy pulpety, które nie będą się rozpadały, mimo, że nie dodamy do nich jajka?

Co zamiast jajka do mielonych? Podpowiadamy, czym zastąpić jajko w w pulpetach, klopsikach i kotletach
Autor: Shutterstock Dania z mielonego mięsa udadzą się także bez dodatku jajka

Spis treści

  1. Po co jajko w mielonych?
  2. Co zamiast jajka do mielonych?
  3. Zobacz galerię z przepisami na dania z mięsa mielonego

Po co jajko w mielonych?

Jajko nadaje masie mięsnej spoistość. Ścinające się podczas smażenia, pieczenia lub gotowania białko jajka kurzego sprawia, że kotlety się nie rozpadają, mimo tego, że powstają z drobno mielonego mięsa. Przygotowanie kotletów, pulpetów czy klopsików z mięsa mielonego bez jajek wydaje się więc trudne, jeśli nie niemożliwe. Ale to nieprawda. Można przygotować pulpety, kotlety i klopsiki bez jajek.

Co zamiast jajka do mielonych?

Czym zastąpić jajko w pulpetach, kotletach mielonych, klopsach i innych tego typu potrawach? Istnieje kilka możliwości. Zamiennikiem jajka mogą być zmielone płatki owsiane namoczone w odrobinie wody (jeśli masa jest dość wilgotna, można użyć suchych, mielonych płatków).

Można również użyć otrębów pszennych, owsianych, żytnich.

Dobrą alternatywą może być też mielone siemię lniane namoczone w wodzie. Powstały w ten sposób "kisiel" doskonale spaja mięso, jest  też zdrowy i chroni śluzówkę żołądka.

Zamiast jajek można też dodać do mielonego mąkę ziemniaczaną, w niewielkiej ilości 1-2 łyżek. By zyskać pewność, że kotlety nie rozpadną się, można je dodatkowo  opanierować w mące kartoflanej. Podobne właściwości ma mąka kukurydziana, której możemy tak samo użyć.

Zobacz galerię z przepisami na dania z mięsa mielonego

Zobacz wideo i poznaj sekret idealnych mielonych!

Beszamel.pl zdradza sekret idealnych MIELONYCH