10 najpopularniejszych przepisów Beszamel.pl w 2018 roku

2018-12-16 8:02

Kończy się rok. Pora na podsumowania. Czym żyli użytkownicy Beszamel.pl? Jakich przepisów szukali? Co pragnęli ugotować? Na co mieli apetyt? Oto 10 najpopularniejszych przepisów na Beszamel.pl w 2018 roku. 

10 najpopularniejszych przepisów Beszamel
Autor: Shutterstock

Miejsce 10

Nasz ranking 10 najpopularniejszych przepisów w 2018 otwiera śliwówka. Nic w tym dziwnego, rok 2018 był wyjątkowo urodzajny w owoce pestkowe. Śliwki tak obrodziły, że wyzwaniu nie mógł sprostać przemysł spożywczy, a co dopiero mówić o małych domowych przetwórniach zimowych zapasów. Przy takim urodzaju nadwyżki, których nie dało się przerobić na powidła, zamienialiśmy na tradycyjną, staropolską nalewkę. Tradycja znów żywa! 

Śliwówka, czyli nalewka ze śliwek: dobry przepis [WIDEO]

Miejsce 9 i 8 

Jeśli rok 2017 ogłosiliśmy rokiem kiszenia ogórków, to ten musimy okrzyknąć rokiem kiszenia kapusty. Deszcze na początku lata  nie tylko przyczyniły się do urodzaju śliwek, ale także kapusty. Dorodne, soczyste główki zaczęliśmy kisić w sierpniu, a skończyliśmy pod koniec października. To był długi sezon przetwórczy. 

Kiszenie kapusty: jak zrobić domową kiszoną kapustę? [WIDEO]

Jeśli jest kapusta, to musi być i schab. Ta doskonała para ma się w kuchni polskiej dobrze, a nawet coraz lepiej. Ale tu małe zaskoczenie. Triumfy święcił schab w sosie własnym, a nie kotlet schabowy. Widocznie lata edukacji, że smażony na tłuszczu schaboszczak, to zagrożenie dla naszych arterii krwionośnych, dały efekt. Choć nam się wydaje, że największy wpływ na ograniczenie w smażeniu ma zmiana stylu życia. W mieszkaniach z otwartą kuchnią mniej się smaży, bo trudno usunąć brzydki zapach smażeniny. Niezależnie od przyczyn przepis na schab w aromatycznym sosie, którym można polać kaszę, ziemniaki lub kluski absolutnie wygrywa w rankingu.

Schab w sosie własnym - sprawdzony przepis na rodzinny obiad

Miejsce 7

Prawdziwym zaskoczeniem w rankingu na najpopularniejsze przepisy 2018 roku jest nalewka z pigwy. Jeszcze nie tak dawno pisano, że nalewki to wygasająca umiejętność. Natomiast pigwa nigdy specjalnie nie była popularna, ponieważ w Polsce występuje rzadko, raczej w przydomowych ogródkach na zachodzie kraju. Jednak ostatnie 10 lat przyniosło wielkie zmiany. Nalewkarstwo powoli staje się naszym sportem narodowym, a drzewa pigwy pospolitej są uprawiane na coraz większą skalę. Efekt: w tym roku pigwa była w stałej ofercie nie tylko owocowych rynków, ale także popularnych sklepów sieciowych. Cieszy nas, że duch w narodzie nie ginie. O nalewkach nie wolno już pisać „zapomniane”. Domowa produkcja owocowych nastoi ma się dobrze, a nawet coraz lepiej, czego dowodem jest wyśmienita pigwówka uważana ze względu na unikalny smak za królową nalewek owocowych.

Jak zrobić nalewkę z pigwy? Przepis na pigwówkę domowej roboty

Miejsce 6

Kolejna niespodzianka - przepis jak gotować szparagi. Kto by się spodziewał, że uprawa szparagów w Polsce nie tylko odżyje, ale będzie tak popularna. Szparagi w tym roku dosłownie wysypywały się skrzynek na targowiskach i w sklepach. Jędrne, najczęściej zielone, chętnie chrupaliśmy od maja do początku lipca. To był długi sezon na te wytworne warzywa. Ich obniżona cena spowodowała prawdziwy wysyp smakoszy chrupkich pędów, a to zaowocowało zwiększonym zainteresowaniem, jak gotować szparagi. 

Jak gotować szparagi? Gotowanie szparagów: INSTRUKCJA wraz z WIDEO krok po kroku

Miejsce 5 i 4

Od lat obserwujemy wzrost zainteresowania dyniowym ciastem. Ciasto z dyni jest lansowane w wielu amerykańskich filmach. Wszechobecna amerykańska kultura wpływa na nasze jedzeniowe wybory. Ciasto z dyniowym nadzieniem popieramy ze wszystkich sił. Dynia jest nie tylko zdrowa, ale jej obojętny smak, aż się prosi o piernikowe aromaty, a to przecież lubimy bardzo. 

Ciasto z dyni - przepis na jesienny deser

Jednak urodzaj na śliwki nie pozostał niezauważony. Klasyczny placek ze śliwkami wygrywa w rankingu domowych słodkości. Śliwki były w tym roku tak słodkie, tak dorodne i tak tanie, jak nigdy dotąd (przynajmniej za naszego życia). Każdy mógł pozwolić sobie na pyszne ciasto ze śliwkami. Oby tak było zawsze!

Szybkie ciasto ze śliwkami - przepis na proste ciasto z owocami [WIDEO]

Miejsce 3

Brązowy medal dla nalewki z pigwy nie jest zaskoczeniem. W Polsce nie tylko zadomowiła się pigwa pospolita, ale także jej niski kuzyn sadzony na ozdobę - pigwowiec japoński. Jego owoce pełne witaminy C z dużą przyjemnością przerabiamy na pyszną nalewkę. Że na spirytusie? Zamiłowanie do mocnych trunków w narodzie nie wygasa. Ale wnioski wyciągnijcie sobie sami...

Nalewka z pigwy na spirytusie - przepis na pigwówkę [WIDEO]

Miejsce 2

Srebro w kategorii najpopularniejszy przepis 2018 roku należy się zupie-krem z dyni. Dynie wielu odmian zasypały jesienią sklepowe półki. I bardzo dobrze. Bo to wartościowe warzywo dostarcza nam sporo tak potrzebnych organizmowi antyoksydantów oraz błonnika,  tego ostatniego nigdy nam za mało. Wybór przepisu nieprzypadkowo zawdzięczamy autorce, jednej z najpopularniejszych w Polsce kulinarnych osobowości - Ewie Wachowicz. 

Krem z dyni: przepis Ewy Wachowicz [WIDEO]

Miejsce 1 top 10

Oto i zwycięzca. Szczyt szczytów, najpopularniejszy z najpopularniejszych. Nie da się ukryć, że najczęściej oglądanym i komentowanym przepisem w serwisie Beszamel.pl, jest receptura naleśników. Jesteśmy krajem naleśników. Uwielbiamy je na 101 sposób. Naleśniki mają tę niewątpliwą zaletę, że można jeść je z różnymi farszami na słono i na słodko. Naleśniki są nieskomplikowane i pożywne. To prawdziwe danie na pocieszenie, dostarczające sporą dawkę kalorii. Niech żyją nam naleśniki!

Jak zrobić naleśniki? Przepis na idealne ciasto naleśnikowe [GALERIA PRZEPISÓW+WIDEO+QUIZ]