Jak zrobić nalewkę z pigwy? Przepis na pigwówkę domowej roboty
Dieta bezglutenowa
Dieta wegetariańska
Pigwa przeżywa ostatnio renesans. Brawurowo wkracza do kuchni. Z tego lekko kwaskowego owocu pełnego witamin robimy najróżniejsze przetwory - soki, syropy, dżemy. Jednak tym, którzy lubią się zimą delektować kieliszeczkiem czegoś mocnego, szczególnie polecamy zrobić nalewkę. Podajemy przepis na pigwówkę, czyli domową nalewkę z pigwy.
Pigwówka wymaga cierpliwości
Wytrzymaj choć pół roku, a nie pożałujesz! Na dnie butelki osiada osad z owoców. Choć nie przeszkadza w piciu ani nie psuje smaku, to jednak nalewkę warto sklarować. Pięknie się wtedy prezentuje w karafce na stole. By sklarować nalewkę, możesz przelać ją przez filtr do kawy lub bibułę filtracyjną. Doskonale nadaje się też płatek kosmetyczny wciśnięty wprost w lejek. Wtedy przefiltrowana nalewka trafia wprost do butelki lub karafki. Uwaga! Płatek trzeba dość często wymieniać, bo inaczej płyn będzie się sączył coraz wolniej.
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w księgarniach i sklepie wiemiwybieram.pl.
SKŁADNIKI
- 2 kg dojrzałych owoców pigwy lub pigwowca
- 1 kg cukru
- 2 szklanki wódki 40 proc.
- 2 szklanki spirytusu
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Dojrzałe, umyte owoce pigwy razem ze skórką zetrzyj na tarce jarzynowej o grubych oczkach.
- Włóż do słoja, zasyp cukrem i przykryj pergaminem. Pigwa puści sok.
- Po tygodniu do słoja wlej wolniutko spirytus, zamknij słój i przez miesiąc maceruj owoce.
- Następnie odcedź nalew przez grubo złożoną gazę i odciśnij owocową masę.
- Nalew wymieszaj z wódką i odstaw nalewkę z pigwy na co najmniej dwa miesiące