Sekret idealnych kotletów mielonych: przepis jak zrobić najlepsze kotlety mielone [GALERIA ZDJĘĆ]

2020-06-24 10:35

Kotlety mielone to jedno z klasycznych dań polskiej kuchni domowej. Wszyscy lubimy pyszne mielone, z chrupiącą skórka i pulchnym środkiem. Jeśli ty również marzysz o skwierczących mielonych wprost z patelni, kieruj się 7 prostymi zasadami, a wtedy sukces gwarantowany.

Sekret idealnych kotletów mielonych
Autor: thinkstockphotos.com Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by zawsze cieszyć się smakiem idealnych kotletów mielonych, chrupiących z wierzchu i soczystych w środku. 

Spis treści

  1. Masa mięsna mielona
  2. Czerstwe pieczywo
  3. Środek spajający
  4. Przyprawianie
  5. Wyrabianie masy
  6. Formowanie kotletów
  7. Smażenie kotletów
  8. Z czym podać kotlety mielone?

Masa mięsna mielona

Składnikami masy mięsnej są: mięso, pieczywo pszenne czerstwe, mleko lub woda, jajka, sól i przyprawy

Mieloną masę mięsną można otrzymać z wołowiny, cielęciny, baraniny i wieprzowiny. Oddzielnie wyróżnia się mięso mielone drobiowe z kurczaka lub indyka. Do zmielenia nadaje się mięso gorszych gatunków lub obrzynki (ścinki). Masę mięsną można sporządzać łącząc różne gatunki mięsa w ten sposób, aby mięso chude było uzupełniane dodatkiem mięsa tłustego. W masie mięsnej powinno znaleźć się 70% mięsa chudego i 30% mięsa mielonego. Najpopularniejsze jest połączenie mięsa wołowego z wieprzowym

Zbyt wiele tłuszczu w masie mięsnej, spowoduje, że w trakcie smażenia tłuszcz będzie się wytapiać, a kotlety skurczą się i stwardnieją. 

Polecamy łatwy przepis: Kotlety mielone krok po kroku: tradycyjne mielone + WIDEO

Mięso oczyszczone z powięzi, kroi się na kawałki o średnicy 4 cm i mieli w maszynce do mielenia. Nie zaleca się stosować malaksera. Mięso rozdrobnione w malakserze rozbijane jest na miazgę, przez co staje się „płynne”. Z takiego mięsa trudno przygotować kotlety o odpowiedniej konsystencji.

Warto wiedzieć, że dla 4 osób potrzeba około 500 g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego, lepiej jednak przygotować kotlety z 1 kg i nadwyżki zamrozić na później. W ten sposób lepiej zorganizujemy sobie czas i ułatwimy życie. 

Zobacz także: Pleskawica - kotlety mielone po bałkańsku z grilla

Czerstwe pieczywo

Dodatek czerstwego pieczywa pszennego powoduje, że masa mięsna po usmażeniu jest pulchna i soczysta. Sok wydzielający się z mięsa w czasie obróbki cieplnej nie uchodzi na zewnątrz, a jest zatrzymywany w porach pieczywa. Dodatek pieczywa nie powinien przekraczać ilości 25% wagi mięsa. Pieczywo najpierw należy namoczyć w mleku lub  w wodzie. Następnie pieczywo odcisnąć i zmielić razem z mięsem. Jeśli korzystamy z gotowego mięsa mielonego to można dodać tartą bułkę namoczoną w niewielkiej ilości mleka lub wody. 

Na 1 kg mięsa wystarczy 1 kajzerka lub najwyżej 2, czyli od 60 do 120 g tartej bułki. 

Można jednak zamiast bułki dodać innych środków zapewniających kotletom soczystość i pulchność: ziemniaków lub kaszy.

Warto wypróbować: Kotlety mielone po szwedzku z dodatkiem gotowanych ziemniaków  oraz  Pulpety cielęce z kaszą manną

Środek spajający

Najczęściej używanym środkiem spajającym kotlety mielone są jaja. Ale do tego celu można również użyć ziemniaków gotowanych, kaszy manny lub mąki ziemniaczanej. W przypadku mąki ziemniaczanej należy zachować umiar i dodawać ją w małych ilościach, gdyż w przeciwnym przypadku masa mięsna będzie zwarta i zbita. 

Przyprawianie

Masę doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Na 1 kg mięsa wystarczy 1 płaska łyżeczka soli. Mięso mielone ze sklepu może zawierać sól. Należy uważnie czytać etykiety. 

Najczęstszym dodatkiem przyprawowym jest cebula, szczypiorek, koperek, natka pietruszki, czosnek, słodka lub ostra czerwona papryka, a także orzechy. 

Zobacz także: Dlaczego warto używać ziół i przypraw? Przyprawy w kuchni i ziołolecznictwie

Do 1 kg masy mięsnej dla smaku można dodać 1 lub 2 średnie cebule. Cebulę należy upiec i zmielić razem z mięsem lub drobno posiekać i zeszklić na 1 łyżce tłuszczu.

Beszamel.pl zdradza sekret idealnych MIELONYCH

Wyrabianie masy

Mięso mielone dokładnie wymieszać z cebulą, bułką i jajkami. Masa mięsna powinna być pulchna, dlatego  należy ją starannie wyrobić łyżką lub ręką maczaną w wodzie. Jeśli masa jest zbyt zwarta w miarę potrzeby można dodać mleka lub wody.

Masę mięsną ze względów higienicznych najlepiej wyrabiać w ceramicznej lub metalowej misie. Miski plastikowe można używać jeśli są nowe, o nie uszkodzonej powierzchni. 

Formowanie kotletów

Z tak przygotowanej masy mielonej można przyrządzać: kotlety, pulpety, klopsiki, zrazy, klops (pieczeń rzymska). W tym celu należy masę mieloną wyłożyć na zwilżoną deskę i zwilżonymi w wodzie rękami uformować gruby wałek. Wałek należy podzielić na równe części i ukształtować je, otaczając równocześnie w tartej bułce lub mące pszennej. Kotlety mogą być kuliste lub wrzecionowate, a także lekko spłaszczone okrągłe lub owalne.

Zachęcamy spróbować: Klopsiki jak z IKEI: przepis na szwedzkie klopsiki  oraz  Klops czyli pieczeń rzymska

Smażenie kotletów

Aby kotlety były chrupiące z wierzchu i soczyste w środku należy je smażyć na gorącym tłuszczu. Najlepszy do smażenia mielonych jest smalec, tłuszcz gęsi, klarowane masło lub olej. Sprawdzić temperaturę tłuszczu, wrzucając do niego kawałek chleba, jeśli w średnim tempie się rumieni, to znaczy, że można kłaść kotlety. Mielone należy smażyć do zrumienia z obu stron. Kotletów nie należy układać na patelni zbyt ciasno, bo para wydzielająca się podczas smażenia utrudnia prawidłowe zrumienienie „chrupiącej skórki”. 

Przygotowanie kotletów mielonych według 7 prostych zasad jest łatwe. Spróbujcie, a nie pożałujecie. 

Polecamy także: Oszukane zrazy z mięsa mielonego

Z czym podać kotlety mielone?

Kotlety mielone tradycyjnie podaje się z marchewką z groszkiem.

Wypróbuj przepis na: Zasmażaną marchewkę z groszkiem

Idealnym dodatkiem do mielonych jest puree ziemniaczane - maślane, aksamitne i pełne łagodnego smaku. 

Polecamy łatwy przepis na sukces: Jak zrobić smaczne puree ziemniaczane?

Jeśli zdecydujecie się na puree ziemniaczane, to zgodnie z polską tradycją, koniecznie podajcie także sałatę ze śmietaną

Spróbuj: Sałata ze śmietaną - najlepszy i najłatwiejszy przepis