Nie wylewaj wody po kiszonych ogórkach! Sprawdź, jak możesz ją wykorzystać

2024-04-03 16:12

Zazwyczaj pozbywamy się jej, ponieważ nie wiemy, jak ją wykorzystać. Wody po ogórkach kiszonych nie trzeba jednak wylewać. Istnieje kilka sprawdzonych patentów na wykorzystanie wody, która zostanie po ogórkach kiszonych. Jak się okazuje, ma wszechstronne zastosowanie. Poznajcie proste kulinarne triki, a już nigdy więcej nie pozbędziecie się zalewy po ogórkach kiszonych.

nie wylewaj wody po ogórkach kiszonych
Autor: Shutterstock Robisz duży błąd, jeżeli ją wylewasz. Wodę po ogórkach kiszonych możesz wykorzystać.

Spis treści

  1. Czy można wykorzystać wodę po ogórkach kiszonych?
  2. Jak wykorzystać wodę po ogórkach kiszonych?
  3. Sok z ogórków kiszonych na zdrowie
  4. Co można zrobić z wody po ogórkach kiszonych?

Czy można wykorzystać wodę po ogórkach kiszonych?

Wiele osób samodzielnie robi przetwory z ogórków. Już niedługo zacznie się sezon na ogórki małosolne. Pyszna i zdrowa przekąska szybko zniknie, ale zostanie sporo zalewy, w której leżakowały ogórki. Zwykle się ją wylewa i szybko zapomina. Czy jednak słusznie? Czy można ją jeszcze wykorzystać? Wody po ogórkach kiszonych nie trzeba wylewać. Można ponownie jej użyć. Poniżej znajdziecie kulinarne triki, w których zalewa z ogórków kiszonych to podstawa i superdodatek, który może odmienić smak potraw.

Jak wykorzystać wodę po ogórkach kiszonych?

Jakie są sposoby na ponowne użycie wody z ogórków kiszonych? Zalewa ze słoika po ogórkach może być wykorzystana na wiele różnych sposobów. Nie warto się jej pozbywać, ponieważ jest bogata w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Ma pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Ma szerokie zastosowanie w najróżniejszych przepisach kulinarnych.

Sok z ogórków kiszonych na zdrowie

Woda, która została po ogórkach kiszonych, to pełen zdrowia sok. Jakie ma właściwości? Wyróżnia się wysoką zawartością witamin z grupy B, A, C, E i K. Zawiera sporą dawkę minerałów, takich jak wapń, potas, żelazo, cynk, magnez i fosfor. Działa niczym naturalny probiotyk. Przyspiesza metabolizm, pomaga wyregulować ciśnienie krwi i ma korzystny wpływ na urodę. Sok z ogórków kiszonych wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i uspokajające. Dodatkową zaletą wody po ogórkach kiszonych jest to, że świetnie regeneruje po suto zakrapianej imprezie i leczy kaca.

Co można zrobić z wody po ogórkach kiszonych?

Zalewę po pysznych i chrupiących ogórkach kiszonych można wykorzystać w wielu przepisach kulinarnych. Najlepszym przykładem jest zupa ogórkowa, która dzięki dodatkowi zalewy zyska niepowtarzalny idealnie kwaśny smak. Taki sam efekt można osiągnąć, dodając zalewę ogórkową do żurku lub białego barszczu.

Mało kto wie, że zalewa z ogórków kiszonych świetnie sprawdzi się w duszonych i pieczonych mięsach. Dodatek kwaśnego soku do marynaty sprawi, że mięso stanie się kruche i miękkie.

Wodę, która zostanie w słoiku po ogórkach kiszonych, można ponownie wykorzystać, dodając ją do innych kiszonek. Z powodzeniem zastępuje ocet. Idealnie sprawdzi się do zakiszenia nowej partii ogórków, buraków, dyni czy kalafiora. Posłuży do przygotowania oryginalnej przekąski z kiszonych rzodkiewek czy czosnku. Jest także ważnym składnikiem wegańskiej przekąski z tofu.

Zalewa z ogórków kiszonych jest też ciekawym dodatkiem do ryżu i kaszy. Kilka łyżek wlane do wody, w której gotuje się kasza gryczana lub ryż, sprawią, że danie mięsne z takimi dodatkami będzie smakować obłędnie.

Zobacz galerię i poznaj sprawdzone przepisy na sałatki z ogórków. Poniżej znajdziesz także szybki quiz, w którym możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat kiszenia ogórków.

Cudowne ogórki – czy warto je jeść, co z nich zrobić?

Kiszenie ogorków - czy znasz zasady?

Pytanie 1 z 15
Jak nazywa się ogórki przeznaczone do kiszenia?
Kiszenie ogórków