Jak kisić ogórki? Sprawdzony przepis na kiszenie ogórków
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Jeśli masz dostęp do wysokiej jakości ekologicznych ogórków, warto zakisić je samemu. Proces jest prosty, a regularne spożywanie kiszonek przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Oto sprawdzony przepis na kiszone ogórki!
Właściwości kiszonych ogórków
Podczas kiszenia warzyw powstaje kwas mlekowy – w jego składzie znajdują się bakterie ze szczepu Lactobacillus. Poprawiają one skład mikroflory jelitowej, zapobiegając namnażaniu się szkodliwych bakterii. Kwas mlekowy pobudza trawienie, podnosząc produkcję enzymów trawiennych. Kiszone warzywa zawierają także sporo błonnika. Błonnik oraz działanie kwasu mlekowego mogą zlikwidować problem zaparć i wzdęć. Warto też wiedzieć, że kiszone warzywa, zwłaszcza ogórki, są łatwiej strawne i mniej kaloryczne niż surowe. Jadane regularnie kiszonki, wspomagając trawienie i przyczyniając się do poprawienia mikroflory jelitowej, pośrednio wpływają na ogólną poprawę samopoczucia i wspomagają odporność na infekcje.
Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia?
Warto mieć sprawdzone źródło ogórków - idealnie, jeśli są z własnej działki lub od rolnika, o którym wiemy, że nie traktuje ich chemicznymi środkami (takie "sypane" ogórki będą po prostu niesmaczne).
Ogórki powinny być świeże, jędrne, nieuszkodzone, najlepiej proste, gdyż takie najłatwiej ułożyć w naczyniu. Możesz je zakisić w dużym szklanym słoju lub glinianym, glazurowanym garnku. Naczynie do kiszenia po umyciu warto wyparzyć.
Kiszone ogórki trzeba zalać słoną zalewą i dodać przyprawy, np. czosnek, korzeń chrzanu, liść laurowy, ziele angielskie, ewentualnie liście dębu, czarnej porzeczki i wiśni. Przyprawy nie tylko nadają ogórkom wyrazisty smak, lecz także, dzięki zawartości olejków eterycznych i garbników, konserwują, zapobiegając rozwojowi pleśni i drożdży. Do przyprawienia zalewy lepiej używać soli kamiennej niż jodowanej – warzywa będą smaczniejsze.
Proces fermentacji
Podczas procesu kiszenia, który trwa kilka dni, naczynie należy przechowywać w temperaturze pokojowej, następnie zaś przenieść je w chłodne miejsce, aby spowolnić proces fermentacji. Ponieważ fermentacja przebiega bez udziału tlenu, trzeba pilnować, by ogórki podczas kiszenia były cały czas przykryte zalewą. Trzeba je więc przykryć małym talerzykiem i obciążyć go ciężarkiem lub np. wyparzonym kamieniem. Warto pamiętać, że fermentująca zalewa może wykipieć, toteż naczynie do kiszenia trzeba postawić na głębokim talerzu lub w misce.
Więcej informacji o zasadach kiszenia ogórków znajdziesz tutaj: Kiszenie ogórków - 10 przykazań sztuki kiszenia ogórków
Sprawdzony przepis na kiszenie ogórków
SKŁADNIKI
- 1 kg ogórków kwaszeniaków
- kilka ząbków czosnku
- kawałek korzenia chrzanu
- łodyga suszonego kopru razem z baldachem
- 1 l wody
- 1 łyżka soli kamiennej
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Na dno garnka włóż przyprawy. Kwaszeniaki dokładnie umyj, ciasno ułóż pionowo w naczyniu, tak by z czasem nie wypłynęły.
- Wodę nalej do dużego naczynia, posól i odstaw, aby uwolnić z niej tlen i ewentualnie chlor. Jeśli nie masz dostępu do wody wolnej od bakterii, wodę zagotuj, całkowicie ostudź, osól i dopiero zalej ogórki.
- Na ogórkach połóż obciążony talerzyk. Garnek przykryj ściereczką i postaw na talerzu.
- Ogórki pozostaw w temperaturze pokojowej (18-25°C) na 1-3 dni, potem przenieś w chłodne miejsce. Uwaga: jeśli zależy ci, by mieć ogórki małosolne, możesz zakończyć kiszenie już po 2-3 dniach.