Jak zrobić sok z czeremchy? Sprawdzony przepis z 3 składników
Sok z czeremchy ma nie tylko oryginalny aromat i wyrazisty smak. Zawiera wiele cennych prozdrowotnych substancji, witamin i składników mineralnych. Domowy sok z owoców czeremchy warto więc mieć w domu. Dzięki temu prostemu przepisowi możecie przygotować kilka butelek soku czeremchowego na zimę. Poznajcie sprawdzony przepis na sok z czeremchy z 3 składników.
Spis treści
- Właściwości soku z czeremchy
- Jak zrobić domowy sok z czeremchy?
- Jak stosować sok z czeremchy?
- Sok z czeremchy – przepis krok po kroku
Właściwości soku z czeremchy
Czeremcha i jej wpływ na zdrowie znane są od tysięcy lat. Wykorzystywano ją już w starożytności. Czeremcha jest bogata w witaminy i minerały. Pozytywnie wpływa na zdrowie i zapewnia prawidłową pracę całego organizmu. Zawiera błonnik, rutynę, karotenoidy i flawonoid oraz naturalne barwniki roślinne. Owoce czeremchy to źródło witaminy C, która wspomaga układ odpornościowy. Jest skarbnicą antyoksydantów. To związki, które neutralizują wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia, a także działają przeciw rozwojowi chorób serca i oczu, cukrzycy, udarom oraz nowotworom. Owoce czeremchy są bogate w potas, wapń i fosfor.
Czeremcha wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwkaszlowe. Łagodzi infekcje związane z górnymi drogami oddechowymi. Pomaga oczyścić organizm z toksyn. Jest wskazana w problemach z układem pokarmowym i zapewnia prawidłową pracę wątroby. Łagodzi stres, lęki i zmęczenie.
Jak zrobić domowy sok z czeremchy?
Przepis na sok czeremchowy nie jest skomplikowany. Aby przetwory z czeremchy udały się za pierwszym razem, należy postępować według przepisu.
Owoce czeremchy na sok powinny być dojrzałe o napiętej i błyszczącej skórce. Ich barwa powinna być bardzo ciemna, prawie czarna. Najlepiej zbierać je na przełomie sierpnia i września.
Po zebraniu owoce czeremchy należy przebrać, oczyścić i umyć. Następnie gotuje się je około 20 minut w wodzie. Tak przygotowane owoce odstawia się na całą noc, a kolejnego dnia odcedza. Ponownie zagotowuje się je w wodzie i odciska. Najlepsza będzie do tego gaza. Warto też założyć rękawiczki, ponieważ owoce mogą zafarbować skórę dłoni. Sok, który powstał po odciśnięciu owoców czeremchy, przelewa się do garnka i zagotowuje razem z cukrem. Do soku zamiast cukru można też dodać płynny miód. Gorący, gęsty i aromatyczny sok przelewa się do słoików lub butelek. Przetwory z czeremchy warto zapasteryzować. Sok czeremchowy przechowuje się w ciemnym i suchym miejscu jak szafka kuchenna czy spiżarnia.
Jak stosować sok z czeremchy?
Domowy sok czeremchowy ma intensywny aromat i wyrazisty smak. Dzięki dodatkowi cukru lub miodu jest w sam raz słodki. Wykorzystuje się go tak samo jak inne domowe soki owocowe. Pysznie smakuje wymieszany z wodą. W lecie można przygotować z niego orzeźwiającą lemoniadę, dodając do wody z sokiem czeremchowym plasterki cytryny, listki świeżej mięty i kostki lodu. Podkręci smak drinków z alkoholem. Odrobina soku z czeremchy wzbogaci herbatę w jesienne i zimowe wieczory. Już jeden kubek herbaty z sokiem czeremchowym rozgrzeje, doda energii i dostarczy niezbędnych substancji odżywczych.
Sok z czeremchy – przepis krok po kroku
Składniki:
- 2 kg świeżych owoców czeremchy
- 6 szklanek wody
- 500 g cukru
Przygotowanie:
1. Przebrane, oczyszczone i umyte owoce czeremchy przełożyć do garnka. Wlać 4 szklanki wody i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować około 15 minut.
2. Garnek zestawić z ognia, przykryć ściereczką i odstawić na całą noc.
3. Następnego dnia przecedzić przez sitko, a owoce przełożyć do rondelka. Wlać 2 szklanki wody i zagotować.
4. Owoce odcisnąć z nadmiaru wody za pomocą gazy. Powstały sok przelać do garnka i wsypać cukier. Wymieszać i zagotować.
5. Gorący sok przelać do wyparzonych i osuszonych słoików lub butelek. Zapasteryzować.
6. Przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.
Zobacz galerię i poznaj sprawdzone przepisy na przetwory z malin. Możesz sprawdzić swoją wiedzę o przetworach, rozwiązując szybki quiz, który znajdziesz poniżej.