Jak zrobić ogórki małosolne? Top 5 najlepszych przepisów na wczesne kwaszeniaki
Jak zrobić ogórki małosolne? To proste. Zaopatrzcie się we ogórki kwaszeniaki - specjalne odmiany ogórków gruntownych przeznaczonych do kiszenia. Najlepiej jednej odmiany i z rzetelnej uprawy. Ułóżcie w słoju, zalejcie solanką i poczekajcie dobę lub dwie. Banał? Tak, ale tutaj mogą się zacząć kłopoty. O tym jak ich uniknąć piszemy w artykule. Podajemy 5 najlepszych przepisów na kiszenie wczesnych ogórków kwaszeniaków. Małosolne ogórki czas chrupać!
Spis treści
- Najlepsze odmiany ogórków do kiszenia
- Ogórki na małosolne tylko od rzetelnego dostawcy
- Uwagi o kiszeniu
- Ogórki małosolne - najlepsze przepisy
Najlepsze odmiany ogórków do kiszenia
Ogórki przeznaczone do kiszenia na małosolne, zwane kwaszeniakami, powinny mieć wydłużony cylindryczny kształt. Idealny stosunek długości do szerokości wynosi 3:1. Kwaszeniaki nie mogą być przerośnięte na grubość. Powinny mieć dość cienką skórkę pokrytą dość gęsto brodawkami średniej wielkości. Muszą też mieć jak najmniejsza, pustą komorę nasienną, z zaledwie zaznaczonymi zalążkami przyszłych pestek. Ogórki kwaszeniaki mają najwyższą zawartość cukrów. Dzięki temu zachodzi prawidłowa fermentacja.
Najlepsze polskie wczesne odmiany ogórków przeznaczonych do kiszenia to: Cezar, Hermes, Odys, Parys, Polan, Izyd, Lider, Prymus.
Ogórki na małosolne tylko od rzetelnego dostawcy
Ogórki przeznaczone do kiszenia oczywiście potrzebują odżywczych związków zawartych w nawozach. Służą im przede wszystkim nawozy potasowe. Jednak niektórzy nierzetelni hodowcy nawożą ogórki nawozami azotowymi, po których ogórki rosną szybciej i mają więcej owoców. Jednak łatwo tu o przedawkowanie.
- Do przenawożenia azotem najczęściej dochodzi przy stosowaniu naturalnych nawozów: obornika, gnojowicy lub gnojówki z pokrzywy. Niektórzy stosują również rozcieńczone szambo z domów mieszkalnych. Dodatkowo dochodzi wtedy do skażenia bakteriologicznego ogórków, co całkowicie wyklucza ich przydatność do kiszenia.
- Ogórki przeazotowane po zakiszeniu gniją, wydzielając potworny fetor.
Jak sprawdzić dostawców ogórków? Niestety metodą prób i błędów. Jeśli kupujecie u danego dostawcy ogórki pierwszy raz, to kupcie ich niewielką ilość, zakiście na szybko ogórki małosolne i zobaczcie jaki będzie efekt. Jeśli ogórki są przeazotowane, to dowiecie się o tym, już na drugi dzień po zakiszeniu. Będą wydzielały nieprzyjemny zapach fekaliów. Dlatego jeśli macie dostęp do ogórków uprawianych zgodnie z dobrą praktyką rolniczą, to nie zmieniajcie dostawcy.
Uwagi o kiszeniu
- Najlepiej kisić ogórki zaraz po zerwaniu. Jeśli jednak kupiliście ogórki na straganie lub w warzywniaku, to przed zakiszeniem namoczcie je w zimnej wodzie.
- Do kiszenia ogórków używamy soli kamiennej, ze względu na zawartość soli mineralnych, które wzbogacają solankę i sprzyjają lepszej fermentacji. Unikamy soli jodowanej i soli z dodatkiem antyzbrylaczy.
- Najlepiej układać ogórki ciasno, pionowo pod lekkim skosem, warstwami.
- Woda musi być pitna, czyli zdatna do picia na surowo. W innym przypadku wodę trzeba zagotować.
- Woda wodociągowa nadaje się do sporządzenia zalewy po odstawieniu jej na kilka godzin w temperaturze pokojowej, aby uwolnić chlor.
- Ogórki małosolne kisi się z przyprawami: baldachami kopru, czosnkiem i chrzanem. Nie zaleca się innych przypraw, bo będą tłumić subtelny smak chrupkich ogórków.
Ogórki małosolne - najlepsze przepisy
Uzbrojeni w niezbędną wiedzę, możecie teraz przystąpić do kiszenia. Oto 5 najlepszych przepisów na ogórki małosolne. Zapraszam do wypróbowania tych sprawdzonych przepisów:
Jak zrobić domowe ogórki małosolne? Przepis podstawowy
Ogórki małosolne na sucho, bez zalewy: jak zrobić?
Ogórki małosolne z kwaskiem cytrynowym
Ogórki małosolne na zimę: pasteryzowane w słojach
Życzę Wam powodzenia! Jeśli zakisicie ogórki i będą Wam smakowały, to proszę, naciśnijcie poniżej przycisk ZROBIŁAM/ZROBIŁEM.