Awokado: jak przechowywać całe i przekrojone, jak przedłużyć jego świeżość
Zużyłam wiele skrzynek awokado, nim wpadłam na pomysł, jak najlepiej przechowywać ten zielony owoc. Zarówno całe, jak i pokrojone. Teraz już wiem, jak zachować świeżość awokado na dłużej. Oto moje patenty!
Spis treści
- Dlaczego awokado zmienia kolor? Dlaczego ciemnieje?
- Jak zapobiec zmianie koloru awokado?
- Nie obieraj
- Przechowuj z cebulą
- Obrane awokado i co dalej?
- Jak przechować awokado dłużej niż 2-4 dni?
- Jak przechowywać całe awokado?
- Mity o przechowywaniu awokado
- Jeszcze trochę przepisów z awokado
Awokado cieszy się wielką popularnością. Najlepsze jako pasta guacamole, świetne pokrojone na kanapce, czy dodane do sałatki. Można go podać na zimno i na ciepło! Tak, awokado można zapiekać, a nawet smażyć.
Zobacz: Jak wybrać awokado?
Trudno zatem się dziwić, że czasem mamy nadmiar owoców awokado i zbyt mało czasu, by się nimi cieszyć. Wtedy zaczynamy głowić się, jak przechowywać całe awokado? Co zrobić z połówką która ciemnieje na dnie szuflady lodówki? Jak zachować świeżość awokado na dłużej? Dlatego dzielę się z wami moimi sprawdzonymi patentami!
Dlaczego awokado zmienia kolor? Dlaczego ciemnieje?
O ile nie zjesz całego awokado od razu, to pewnie zauważysz, że obrany owoc zmienia kolor z zielonego na szaro-brązowy. Zarówno zielone, jak i pociemniałe awokado smakują tak samo, ale... Po prostu nie wygląda apetycznie. Nasz zmysł wzroku przekazuje obraz, a mózg podpowiada: nie, nie jedz tego, wygląda, jak zepsute. Nie, nie jest zepsute, ale odraza jest silniejsza od rozsądku.
Przyczyną ciemnienia przekroju awokado jest silna reakcja z tlenem zawartym w powietrzu. Po prostu awokado się utlenia. Taka sama reakcja zachodzi na powierzchni przeciętego jabłka, gruszki, czy ziemniaka. Zarówno jabłka, jak i gruszki można zanurzyć w zakwaszonej wodzie, aby spowolnić ten proces. Ziemniaki po prostu zanurzamy w wodzie. Niestety na awokado ten sposób nie działa.
Polecam również: Pasta z awokado - przepis na domowe guacamole do kanapek
Jak zapobiec zmianie koloru awokado?
Nie wiem, jak jest u was. Ale mnie osobiście bardzo irytuje stwierdzenie moich dzieci, że nie będą jadły „zgniłego” awokado. Te owoce nie są tanie. I jak sobie pomyślę, że poszłam, kupiłam, przyniosłam, przygotowałam, a teraz wyrzucę... Uwierzcie, doprowadzę mnie to do rozpaczy. Spokojnie, są sposoby by zachować zielony kolor awokado po jego przekrojeniu.
Nie obieraj
Potrzebujesz połówki awokado. To normalne. Często biorę tylko połowę awokado na 2 porcje makaronu z pysznym kremowym sosem z tego owocu. Moje dzieci go uwielbiają. Ale co z resztą owocu awokado?
Nie obieraj awokado do końca. Pozostaw drugą połowę w skórce. Skórka blokuje dostęp tlenu do miąższu i zapobiegnie utlenieniu tej kojącej dla oka zieleni.
Żeby nie utleniła się powierzchni przekroju, owiń awokado w folię spożywczą. Bardzo dokładnie przyciśnij folię do powierzchni miąższu. Tak aby nie było pęcherzyków powietrza. Wrzuć do lodówki i gotowe. Awokado powinno pozostać zielone przez co najmniej 2 dni.
Przechowuj z cebulą
Włóż go razem z pokrojona cebulą do szczelnego pojemnika i umieść w lodówce.
Opary cebuli spowolnią proces brązowienia. Awokado pozostanie zielone przez co najmniej 2 dni. Ale może wchłonąć zapach i smak cebuli. Nie jest to złe rozwiązanie, jeśli chcesz z niego zrobić guacamole lub sałatkę.
Zobacz: Jak zrobić czekoladowy mus z awokado
Obrane awokado i co dalej?
Obrane awokado skrop sokiem z cytryny i zawiń szczelnie w folię spożywczą. Usuń wszystkie pęcherzyki powietrza. W ten sposób możesz go przechowywać co najmniej 2 dni.
W razie potrzeby po prostu zeskrob utlenioną warstwę, odsłaniając zielone wnętrze.
Lub rozgnieć awokado na miazgę, wymieszaj z sokiem z cytryny, przełóż do szklanego pojemnika lub pojemnika przeznaczonego do kontaktu z tłuszczami spożywczymi. Lekko ubij, a powierzchnię okryj folią spożywczą, tak aby dokładnie przylegała do puree z awokado. Awokado pozostanie zielone przez co najmniej 4 dni.
Jak przechować awokado dłużej niż 2-4 dni?
Chcesz przekrojone lub pokrojone awokado przechować dłużej niż 2 do 4 dni? Pora zacząć myśleć nieszablonowo.
Najlepszym sposobem będzie zamarynowanie awokado. Naprawdę marynować w occie można prawie wszystko.
Wykorzystaj ten sprytny przepis na warzywa marynowane na zimno i zobaczysz, że to świetny sposób również na awokado oraz wszelkie resztki warzyw, a nawet owoców.
Zagotuj 2 szklanki wody z 1 szklanką octu 10%, 1 łyżką soli i 1 łyżką cukru. Ostudź. Awokado ułóż w słoiku zalej zimną marynatą i wstaw do lodówki. Można je przechowywać do 14 dni. Gdy wyjmiesz awokado dodaj na jego miejsce resztki rzodkiewek, ogórków, marchwi, kalarepy, głąbika z kapusty, winogrona i co ci tam jeszcze podpowie wyobraźnia.
Marynowane awokado jest pyszne na kanapce. No i bardzo zielone!
Drugi sposób to mrożenie. Jak zamrozić awokado? To proste zmiksuj go na puree z dodatkiem soku z cytryny lub limonki. Na każde awokado potrzebujesz 1 łyżkę soku z cytrusów. Przełóż puree do foliowej torebki, szczelnie zamknij i zamroź. Przed użyciem wystarczy wyjąć je wcześniej, aby się rozmroziło. Gotowe!
Koniecznie wypróbuj: Kremowa margarita z awokado: orzeźwiający drink na letnie imprezy
Jak przechowywać całe awokado?
Jeśli chcesz kupić więcej awokado to zrozumiałe. Ja też nie lubię ciągle biegać do sklepu. A kiedy widzę awokado w dobrej cenie, zawsze kupuję na zapas. Ważne, żeby nasz zapas awokado składał się z niedojrzałych lub prawie dojrzałych owoców.
Przechowuj je w szufladzie lodówki i zużywaj sukcesywnie. Aby przyspieszyć dojrzewanie awokado wyjmij go na parapet i pozwól zadziałać naturze. Ekspresowo można dojrzewać awokado w papierowej torbie, dobrze zamkniętej. To super sposób na przyspieszenie dojrzewania dosłownie w 24 godziny.
Mity o przechowywaniu awokado
Pora obalić parę mitów na temat przechowywania awokado. Próbowałam stosować te czasem dziwne, czy wręcz kuriozalne metody i uwierzcie mi to nie działa.
Niektórzy autorzy sugerują, że posmarowanie awokado olejem uchroni je przed brązowieniem. Teoretycznie olej może stanowić barierę dla tlenu. Sprawdziłam, po 8 godzinach moje awokado pokryło się szaro-brązowym nalotem. Nie polecam!
Blanszowanie to kolejna chybiona metoda. Zanurzenie przekrojonego awokado w skórce na 10 sekund we wrzątku, a potem w zimnej wodzie, co prawda zapobiega ciemnieniu miąższu... Ale całkowicie zmienia smak i teksturę owocu. Do bani!
Włożenie pestki do puree z awokado zapobiega utlenianiu musu, ale tylko pod pestką, która odcina miąższ od powietrza. Wokół pestki awokado ciemnieje i ciemnieje...
Jeszcze trochę przepisów z awokado
Uwielbiam awokado i wciąż testuję nowe pomysły. Specjalnie dla Ciebie wybrałam kilka świetnych i niekonwencjonalnych przepisów na spożytkowanie awokado. Koniecznie wypróbuj:
Makaron z awokado i pomidorkami na ciepło w 15 minut
Przepis na zapiekane awokado z jajkiem przepiórczym
Kanapkowa pasta z jajek i awokado: przepis bez majonezu