Słynne potrawy kuchni francuskiej. Czym się wyróżnia kuchnia francuska?
Kuchnia francuska jest znana i ceniona na całym świecie. Nie jest tajemnicą, że Francuzi traktują swoje potrawy i produkty jako część światowego dziedzictwa. Nie ma też nic zaskakującego w tym, że język francuski stał się językiem sztuki kulinarnej. Poznaj najważniejsze cechy kuchni francuskiej i najbardziej znane potrawy.
Spis treści
- Największe przeboje kuchni francuskiej
- Jak jadają Francuzi?
- Kuchnia francuska - serowy raj i inne pyszności
- Żabie udka i ślimaki
- Kuchnia francuska, czyli bukiety ziół
- Nie tylko wina i szampany
Kuchnia francuska jest delikatna, lekka, wysublimowana i fantazyjna. Wielu uważa, że kuchnia francuska jest najlepsza na świecie, a Francja to kolebka sztuki kulinarnej. Jak wiele jest w tym prawdy? Sporo, zważywszy, że najbardziej restrykcyjny sposób oceniania jakości restauracji narodził się właśnie we Francji. A marzeniem wielu urodzonych nad Sekwaną kucharzy jest znalezienie się w najbardziej prestiżowym przewodniku kulinarnym Michelina – nawet jeżeli mieliby otrzymać jedną gwiazdkę.
Największe przeboje kuchni francuskiej
Do francuskich hitów kulinarnych nieustannie należą: bagietka, zupa cebulowa, bulion, omlet, majonez, creme brulee (deser sporządzony na bazie jaj, śmietany, pokryty warstwą skarmelizowanego cukru), sos beszamelowy i winegret, crepes (naleśniki), tarty, quiche, ratatuj (danie z bakłażana, cukinii, pomidorów, czosnku i cebuli), beaujolais nouveau i kultura jego picia oraz szampan.
Jak jadają Francuzi?
Francuzi zaczynają tradycyjnie od śniadania, czyli le petit dejeuner. Przysmakiem z rana jest najczęściej maślany rogalik (croissant), ciepła bułeczka z masłem (brioche), kawałek bagietki, tost z masłem i dżemem albo ciastko. Do tego kawa lub kawa z mlekiem albo gorąca czekolada.
Między 12 a 14 przygotowywany jest obiad, zwany le dejeuner. Jest to danie główne (czyli lekkie danie mięsne lub rybne albo potrawa na bazie sera lub jajek) i obowiązkowo deser. Czasami są to przystawki i danie główne z deserem. W środku dnia tradycyjny posiłek spożywa się wyłącznie na wsi, a w mieście taka uczta zdarza się wyjątkowo w niedzielę. W czasie lunchu zamykane są urzędy i sklepy. Pracownicy jedzą mały obiad (lunch) w pobliskich barach i restauracjach. Posiłek wieńczy kawa. Do ciekawostek należy to, że w porze lunchu nie jada się zup.
Kolacja, czyli le diner (po godz. 20), jest głównym posiłkiem w ciągu dnia. Składają się na nią trzy dania. Na początek jest to przystawka (hors d'oeuvre), zupa, sałatka, danie z jaj lub terrine. Danie główne (le plat) to ryba, mięso lub drób, podawane zazwyczaj z sosem, ziemniakami, makaronem lub ryżem i warzywami bądź sałatką. Kolacje wieńczą sery i/lub deser.
Kuchnia francuska - serowy raj i inne pyszności
We Francji produkuje się największe ilości sera, większość na bazie pilnie strzeżonych receptur. Każdy region ma swoje specjały. Do najsłynniejszych serów należą camembert i brie (oba z porostem białej pleśni) oraz roquefort (z mleka owczego z niebieską pleśnią). Podaje je się głównie na półmiskach. Obok wielu gatunków tego przysmaku na półmisku powinny znaleźć się też orzechy, czasem winogrona lub figi, do tego bagietka i wino. Ser podaje się nawet wtedy, gdy organizm jest nasycony, co może być uznane za pewne dziwactwo, ale ser zawiera sprzężony kwas linolowy, który przyspiesza przemianę materii. Zamiast sera można posilić się również miską sałaty, rwąc ją i podając z sosem winegret, z dodatkiem bagietki i winem. Należy pamiętać, że gatunki sałat można łączyć ze sobą.
Żabie udka i ślimaki
Francuzi najchętniej jadają importowane z Polski winniczki. Podają je w muszlach z masłem czosnkowym i pietruszką. Natomiast żabie udka przygotowywane są na różne sposoby, zależnie od regionu: w białym lub czerwonym winie, z pomidorami i czosnkiem (po prowansalsku) albo tylko z masłem czosnkowym.
Kuchnia francuska, czyli bukiety ziół
Kuchnia francuska nie należy do ostrych. Obok czosnku korzysta się w niej z ziół: natki pietruszki, tymianku, rozmarynu, estragonu, bazylii i trybuli (przypominającej w zapachu natki pietruszki z kminkiem). Dodaje się zioła świeże i suszone. Poprawiają one trawienie i przyspieszają przemianę materii. Zioła nie mogą dominować w smaku potrawy. Do zup i wywarów dodaje się bouquet garni (natka pietruszki, tymianek, listek laurowy). Najintensywniejszy aromat ma kuchnia prowansalska – mieszanka ziół bazylii, majeranku lub oregano, cząbru, rozmarynu i tymianku, ewentualnie szałwii lub mięty. Stosowanie ziół prowansalskich wpływa na ograniczenie spożycia soli.
Nie tylko wina i szampany
Francuskie wino produkuje się w 12 regionach. Najbardziej znany to Bordeaux. Co roku w trzeci czwartek listopada ma premierę beaujolais nouveau, czyli młode czerwone wino produkowane ze specjalnego szczepu winogron gamay rosnących w regionie Beaujolais. W wielu miastach od kilku lat odbywa się jego uroczysta degustacja. Podaje się je schłodzone (między 11-19 st. C) do lekkich posiłków.
Szlachetniejszym trunkiem jest szampan co zawdzięcza bogatemu bukietowi smaków oraz bąbelkom. Powstaje on w Szampanii z uprawianych tam odmian winorośli, takich jak pinot noir, chardonnay, pinot meunier. Serwowany szampan powinien mieć temperaturę od 6 do 8 st. C. Butelki nie wolno mrozić w zamrażalniku. Szczególnym symbolem wykwintności jest połączenie szampana i truskawek. Owoce te doskonale podkreślają walory trunku.
Francja słynie jednak nie tylko z wina, a wśród nich z szampana, ale też z wódek i likierów wytwarzanych z tradycyjnych metod. Warto też pamiętać, że to właśnie Francuzi wymyślili aperitif – niewielką ilość alkoholu podawanego przed posiłkiem w celu pobudzenia apetytu. A tuż po nim - digestif (w postaci koniaku, armaniaku lub likierów), aby poprawić trawienie.