Za jednym zamachem – smak, zdrowy cukier i cholesterol w ryzach! Sprawdź, jakie to proste
Kaki, zwane też sharon, późną jesienią pojawia się w sklepach i na polskich stołach. To owoc hurmy, zwanej też hebanowcem lub persymoną. Słodkie w smaku owoce kaki są źródłem witamin i składników mineralnych. Sprawdź, jak jeść owoce kaki i jakie mają właściwości.
Spis treści
- Jak wygląda kaki?
- Właściwości zdrowotne owoców kaki
- Jak smakuje kaki?
- Jak kupować kaki?
- Jak obrać kaki?
- Jak jeść owoce kaki?
- Czy owoc kaki jest szkodliwy?
Jak wygląda kaki?
Owoce kaki wyglądem przypominają pomidory, jednak wystarczy ich raz skosztować, aby przekonać się, że bliżej im do bardzo słodkich śliwek.
Najpopularniejszą i znaną na całym świecie odmianą jest diospyros kaki. Owoc jest pomarańczowy, a od spodu posiada cztery listki, czyli szypułkę. Po przekrojeniu widać wzór przypominający gwiazdę.
Kiedy kaki jest dojrzałe? Dojrzałe owoce kaki są intensywnie pomarańczowe. Skórka jest cienka, a miąższ jest mięsisty. Dojrzałe kaki trzeba zjeść jak najszybciej, ale proces dojrzewania można spowolnić, przechowując owoce w lodówce. Warto pamiętać, aby nie usuwać szypułek, ponieważ ich brak spowoduje, że kaki szybko się popsuje.
Właściwości zdrowotne owoców kaki
Persymona zawiera witaminę A i C oraz wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. To źródło błonnika i polifenoli. Są to związki wykazujące działanie antyutleniające i zwalczające wolne rodniki. Kaki wspomaga prawidłową pracę wzroku, zmniejsza ryzyko zachorowania na zaćmę i zwyrodnienia plamki żółtej. Pozytywnie wpływa układ trawienny i wzmacnia odporność organizmu. Egzotyczne kaki pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów.
- Wartość energetyczna: 70 kcal/100 g, 160 kcal/1 sztuka
- Białko: 0,58 g
- Tłuszcz: 0,19 g
- Węglowodany: 18,59 g (cukry proste: 12,53 g)
- Indeks glikemiczny: 50
Jak smakuje kaki?
Persymona to słodki egzotyczny owoc. W smaku może przypominać śliwki, gruszki, moreli lub połączenie brzoskwini, nektarynki i dojrzałego mango.
Jak kupować kaki?
Owoce kaki najlepiej smakują podczas jesieni i zimy. Przy zakupie owoców persymony warto pamiętać, aby wybierać te okrągłe, o głębokim odcieniu pomarańczowym i koniecznie z zielonym listkiem na wierzchołku.
Dojrzałe owoce kaki należy przechowywać w lodówce, maksymalnie do dwóch dni – persymona szybko bowiem się psuje.
Jak obrać kaki?
Kaki nie powinno jeść się ze skórką. Można ją łatwo i szybko usunąć. Umyte i pozbawione szypułek owoce kaki należy obrać ze skórki za pomocą nożyka do owoców lub obieraczki. Obrany owoc kroi się w zależności od potrzeby. Mogą to być plasterki, cząstki i kostki.
Jak jeść owoce kaki?
Jedząc kaki warto pamiętać o tym, że spożywamy jedynie miąższ owocu, skórkę zaś wyrzucamy. Jak się je kaki? Owoce można jeść na surowo i po obróbce termicznej. Egzotyczne owoce sprawdzą się w sałatkach, dżemach i deserach. Kaki może być składnikiem odżywczych koktajli i smoothies. To pyszny dodatek do słodkich wypieków, ciast i babeczek.
Polecamy przepisy z wykorzystaniem owoców kaki:
- Kaki, hurma, persymona: przepis na dżem do domowej spiżarni
- Kaki, hurma, persymona: marmolada z pomarańczą i wódką
- Przepis na jesienne smoothie z persymoną i jabłkiem
- Piernikowe ciasto z owocem kaki: przepis
Czy owoc kaki jest szkodliwy?
Kaki charakteryzuje się dość wysoką zawartością cukru. Chorzy na cukrzyce powinni skonsultować się z lekarzem i jeść je jedynie od czasu do czasu. Owoców persymony nie mogą spożywać alergicy oraz osoby zmagające się z chorobami trzustki i nerek powinny wyeliminować kaki z diety.