Beaujolais Nouveau: kiedy cały świat próbuje młodego beaujolais?
Beaujolais Nouveau, czyli Święto Wina, w każdym roku ma inną datę - choć zawsze jest to 3 czwartek listopada. W tym dniu można spróbować młodego trunku z danego roku, powszechnie znanego pod nazwą beaujolais nouveau.
Dzień Wina to ruchome święto, które przypada w trzeci czwartek listopada. Dlatego data jest zmienna, ale zasada premiery beaujolais taka sama. Tradycja świętowania narodziła się we Francji w regionie Beaujolais, gdzie od setek lat lokalni producenci wina tuż przed początkiem Adwentu kosztowali tegorocznego trunku. Ciekawe jest to, że na dzień degustacji młodego wina wybrano czwartek. Tradycja mówi, że nie zdecydowano się na piątek lub sobotę po to, by ludzie, mając świadomość czekającego ich kolejnego dnia pracy, nie spożyli nadmiernej ilości trunku, a jedynie delektowali się specyficznym smakiem beaujolais nouveau.
Święto Wina, czyli dzień beaujolais nouveau
Beaujolais nouveau to wino produkowane w bardzo urodzajnym, francuskim regionie Beaujolais. Powstaje tylko z jednej odmiany winogron - gamay, które są zbierane ręcznie. Wino jest produkowane w bardzo specyficzny sposób - proces uzyskiwania alkoholu polega na fermentacji wewnątrz całych winogron, bez ich zgniatania. W ten sposób zapobiega się powstawaniu charakterystycznego, wytrawnego smaku, którym charakteryzują się wina czerwone.
Beaujolais nouveau ma swoich gorących zwolenników i przeciwników. Koneserzy uważają, że młode, cierpkie wino nie nadaje się do picia, natomiast fani trunku podkreślają jego ożywczy smak i specyficzną, mocną nutę owocową. Nie ulega jednak wątpliwości, że miłośnicy wina na całym świecie czekają na moment, gdy będą mogli posmakować trunku ze zbiorów w danym roku, dzięki czemu dowiedzą się, jaki będzie to rok dla wina. Należy jednak pamiętać, że beaujolais nouveau nadaje się do spożycia jedynie przez kilka miesięcy, ponieważ po roku zamienia się w ocet winny!
Obecnie niemal połowa butelek beaujolais nouveau trafia poza granice Francji. W latach 50. i 60. XX wieku, dzięki sprawnym działaniom marketingowców, sława młodego wina dotarła w najodleglejsze krańce świata i dziś drugim krajem, w którym najchętniej świętuje się Dzień Wina, jest Japonia. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze obchody tego święta organizowane są w ojczyźnie wina - we Francji - gdzie niektóre festiwale towarzyszące otwieraniu butelek młodego wina trwają kilka dni!