Camembert: ser pleśniowy. Jak się go robi i jak powinien smakować?
Sery pleśniowe wyróżniają się zwykle dość ostrym, pikantnym smakiem. Jednak camembert, czyli jeden z popularniejszych serów w tej grupie, to produkt o wiele delikatniejszy. Sprawdź, jak powstaje camembert i jak ocenić, czy smakuje, jak należy!
Ser camembert pochodzi z Francji i wyrabiany jest z pełnego mleka krowiego. W dojrzewaniu sera camembert biorą udział pleśnie (Penicillium camemberti – stąd nazwa), które nadają specyficzny smak i aromat, przypominający zapach pieczarek. Konsystencja sera powinna być jednolita w całej masie, o elastycznym miąższu. Dopuszczalne są nieliczne małe oczka. Pleśniowy ser camembert ma białą lub kremową barwę. Skórka tego sera jest cienka i delikatna, lekko omszała, z nalotem białej pleśni. Na skórce występują niewielkie kolonie bakterii o czerwonym zabarwieniu. Sery tego typu są niewielkie i mają kształt płaskich cylindrów. Ser owija się pergaminem, w papier woskowany lub w folię, a następnie wkłada do pudełka z tektury. Produkuje się dwa rodzaje serów tego typu: pełnotłusty i tłusty.
Pleśniowe sery typu camembert są znakomite jako samodzielna zakąska. Są bardzo dobrą bazą do koktajlowych koreczków, które można zrobić z pomidorów, oliwek, papryki i ogórków. Sprawdzają się również jako składnik sałatek lub sosów i zup (w tych ostatnich przypadkach rozpuszczają się i nadają potrawom charakterystyczny smak i aromat).
Jeśli chcemy, by camembert rozpuścił się w zupie lub sosie, musimy go drobno pokroić i dodać na sam koniec gotowania. Nie przejmujmy się widokiem białej skórki camemberta, która rozpuszcza się trudno. Jeśli chodzi o dodawanie potrawom smaku, podobne właściwości mają również sery typu brie oraz – szczególnie w przypadku zup i sosów – sery topione.