Oliwki: właściwości, wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść oliwki?
Oliwki to skarb kuchni śródziemnomorskiej. Nie tylko wybornie smakują, ale są bogatym źródłem witamin i mikroelementów. Do tego są niskokaloryczne i wspomagają trawienie. To zdrowa i smaczna przekąska dla każdego. Wystarczy jeść 7 oliwek dziennie, by cieszyć się zdrowiem i smukłą figurą. Przekonajcie się sami!
Spis treści
Rodzaje oliwek
Drzewo oliwne (Olea europaea L.) czyli „oliwka europejska” występuje naturalnie w całym basenie Morza Śródziemnego. Z badań archeologicznych wiemy, że drzewo oliwne uprawiane jest od ponad 3500 roku p.n.e. Dzisiaj plantacje drzew oliwnych pokrywają ok. 8 milionów hektarów. Drzewo oliwne rośnie bardzo powoli, swoje pierwsze owoce rodzi po 10 latach. Kwitnie na przełomie lutego i marca, ale oliwki dojrzewają od października do grudnia. Kolor oliwek świadczy o ich stopniu dojrzałości. Zielone oliwki są oczywiście najmniej dojrzałe. Potem zbiera się oliwki brązowe. A pod koniec sezonu zbiera się oliwki o ciemno-fioletowej lub czarnej barwie.
Świeże oliwki są gorzkie i cierpkie. Dlatego te przeznaczone do zjedzenia poddaje się fermentacji, czyli po prostu się je kisi.
Właściwości oliwek
Oliwki przeznaczone do konsumpcji są kiszone, mają więc wszystkie zalety kiszonek: regulują perystaltykę jelit i wspomagają florę bakteryjną.
Ludzie często jedzący oliwki mają we krwi wyższy poziom serotoniny (hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości) niż pozostali. Dlatego rzadziej sięgają po słodycze i inne kaloryczne produkty. Według niemieckich badaczy aromaty zawarte w oliwie z oliwek sprawiają, że jest ona najbardziej sycąca spośród różnych rodzajów tłuszczy.
Oliwa zawarta w oliwkach ma własności przeciwmiażdżycowe. Jak wykazały badania naukowców zawarty w oliwie polifenol o nazwie hydroksytyrozol działa przeciwutleniająco, odwracając niekorzystne działanie diety wysokotłuszczowej. Ten sam związek obniża poziom markerów wskazujących na wzrost oporności organizmu na działanie insuliny, jaką często obserwuje się u osób otyłych i na diecie bogatej w tłuszcze.
Głównym rodzajem oleju zawartego w oliwkach jest kwas oleinowy - jednonienasycony kwas tłuszczowy typu omega-9. Okazuje się, że kwas oleinowy bierze udział w procesach, które mogą: zapobiegać rozwojowi raka mózgu i prowadzić do spowolnienia już istniejącej choroby.
Dowiedziono także, że częste spożywanie oliwek oraz jej przetworów w tym oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia chroni przed rozwojem demencji i choroby Alzheimera.
Wartości odżywcze oliwek
Wartość kaloryczna porcji 100 g oliwek to 125 kcal. Ale zazwyczaj zjada się kilka oliwek o łącznej wadze od 10 do 15 gramów, kaloryczność tak małej porcji to mniej niż 20 kcal.
Oliwki to bogate źródło witamin z grupy B - niezwykle ważnych dla zachowania prawidłowych funkcji skóry, układu nerwowego i przemiany materii. Oliwki zawierają także silne antyoksydanty: prowitaminę A, witaminę C i witaminę E. Witaminy te chronią nasze ciała przed działaniem wolnych rodników, opóźniają starzenie i procesy degradacyjne. Oliwki zawierają także liczne mikroelementy: fosfor, potas, żelazo, miedź i sporo błonnika.
Zastosowanie kulinarne
Oliwki to przede wszystkim wyśmienita i zdrowa przekąska. Istnieje wiele wersji oliwek z pestkami, wydrylowane, nadziewane: migdałami, czosnkiem, papryką, serem lub anchoisa. Oliwki to także świetny dodatek do wielu potraw. Oliwki podkreślają smak białych serów, sałatek, pizzy, dań makaronowych, mięsnych oraz warzywnych.
Zachęcamy do wypróbowania przepisu kuchni śródziemnomorskiej na Sałatę z mozzarellą i oliwkami oraz Tartę z ciasta francuskiego z fetą, karmelizowaną cebulą i oliwkami
Polecamy oryginalny przepis na Indyka faszerowanego oliwkami oraz Śledziowe roladki z fetą i oliwkami