Tortilla zamiast chleba? Wszystko zależy od jednego czynnika
Chleb to jeden z podstawowych artykułów spożywczych, który towarzysz nam od tysięcy lat. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie pieczywa w diecie, zastępując je zdrowszymi zamiennikami. Według najnowszych trendów kulinarnych chleb można zastąpić tortillą. Czy jednak tortilla to dobra i zdrowsza alternatywa dla chleba?
Spis treści
Czym jest tortilla?
Tortilla pochodzi z kuchni meksykańskiej. Jest to płaski placek, który wypieka się z mąki kukurydzianej, pszennej lub pełnoziarnistej. W Meksyku tortille stanowią podstawę wielu posiłków. Wykorzystuje się je do takich potraw jak tacos, enchiladas czy burrito. W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów, w których tortilla gra główną rolę. Jednym z takich przysmaków jest pizza na tortilli czy pyszne roladki, które stanowią doskonałą przekąskę.
Coraz więcej osób jada tortillę jak zwykły chleb. Ze względu na konsystencję i formę może wydawać się, że tortilla jest mniej kaloryczna i dostarcza niewiele węglowodanów. Czy takie podejście jest słuszne? Wiele zależy od samych produktów i ich składu.
Tortilla czy chleb?
Czy tortilla może być dobrym i zdrowym zamiennikiem chleba? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Tortillę i chleb wypieka się z ciasta na bazie mąki, więc w ich składzie znajdują podobne lub takie same witaminy, minerały i substancje odżywcze. Wartość kaloryczna tortilli zależy od jej wielkości i zawartości innych składników, w tym tłuszczu. Tak samo jest w przypadku chleba. Chleb razowy, który uważany jest za najzdrowszy, ma najmniej kalorii. Pieczywo pełnoziarniste czy bezglutenowe jest bardziej kaloryczne.
Decydując się na wprowadzenie do diety tortilli zamiast chleba, warto wybierać produkty pełnoziarniste i czytać skład podany na opakowaniu. Dotyczy to także chleba. Zarówno pieczywo, jak i tortille z pełnego ziarna są o wiele zdrowsze. Powstały z ziaren zmielonych wraz z ich zewnętrzną okrywą. Oznacza to, że są bogate w błonnik i zawierają sporą dawkę prozdrowotnych składników odżywczych jak kwas foliowy, fosfor, żelazo, magnez, cynk i witaminy z grupy B.
Podsumowując, chleb i tortilla mają podobną kaloryczność i zbliżone wartości odżywcze. Tortillę warto więc wprowadzić do diety jak urozmaicenie. Nie trzeba rezygnować z chleba. Najlepiej kierować się własnymi preferencjami smakowymi.
Tortilla czy chleb? Sprawdź przepisy
Tortillę i chleb bez trudu można zrobić samodzielnie. Przepisy nie są trudne i skomplikowane, a do zrobienia pysznej domowej tortilli czy chrupiącego chleba potrzebne są proste, niedrogie i łatwo dostępne składniki. Warto chociaż raz upiec w domu chleb lub tortillę, ponieważ smak takich domowych wypieków jest o wiele lepszy niż gotowych produktów ze sklepu. Dodatkowo wiadomo, co znajduje się w ich składzie. W takich domowych wypiekach nie pewno nie ma chemicznych dodatków, emulgatorów, konserwantów czy innych składników, których sama nazwa może odstraszyć.
Poniżej znajdziecie łatwe i sprawdzone przepisy na domowe tortille i pyszny chleb z chrupiącą skórką. Przygotowane w domowych warunkach wypieki odwdzięczą się nie tylko smakiem, ale i sporym zastrzykiem witamin i minerałów.
- Chleb pełnoziarnisty na zakwasie - jak upiec?
- Tortilla pszenna: jak zrobić ciasto na tortillę?
- Domowy chleb gryczany - pyszny, zdrowy chleb bez glutenu
- Tortille bezglutenowe. Prosty i szybki przepis z 3 składników
- Chleb orkiszowy Ewy Wachowicz. Prosty i sprawdzony przepis na najlepszy domowy chleb
- Jak zrobić meksykańską tortillę?
Zobacz galerię i poznaj sprawdzone przepisy na pyszny domowy chleb. Poniżej znajdziesz także szybki quiz na temat pieczywa.