Czym się różni pieczywo CIEMNE od RAZOWEGO? Jak kupować pieczywo?
Chleb razowy o ciemnego pieczywa różni się rodzajem maki użytej do jego wypieku. Najłatwiej odróżnić go po etykiecie. Dlaczego warto jeść ciemne pieczywo?
Spis treści
Wiele osób utożsamia ciemne pieczywo z chlebem razowym. Tymczasem to błąd. Bo choć chleb razowy ma zawsze ciemną barwę, to pieczywo ciemne nie zawsze jest razowe. Kluczem odróżnienia pieczywa ciemnego od razowego jest rodzaj mąki, z której wypiek został wykonany.
Czym się różni mąka razowa od zwykłej
Chleb razowy, często nazywany razowcem, bierze swoją nazwę od sposobu zmielenia mąki używanej do jego wypieku. Chleb razowy wypieka się z mąki grubo mielonej. Mąka użyta do wypieku razowca może być pszenna, żytnia lub razowa. Najważniejsze, żeby mąka powstała w procesie pojedynczego milenia. Klasyczny polski razowiec powstaje na zakwasie z maki żytniej. Chleb razowy jest ciemny i zawiera w sobie zwiększoną ilość błonnika i minerałów. Więcej niż inne gatunki chleba. Te właściwości zawdzięcza właśnie grubo zmielonej mące, w której występują łupiny ziaren, a to one gromadzą najwięcej cennych dla naszego organizmu składników.
Warto czytać etykiety!
Dlatego, żeby odróżnić razowiec od ciemnego, trzeba czytać etykiety. Jeśli znajdziemy na nich mąkę razową, mąkę żytnią pełnego przemiału, bądź mąkę żytnią 2000 to znaczy, że mamy do czynienia z chlebem razowym. Ale już pobieżne spojrzenie na bochenek może nam sporo powiedzieć. Chleb razowy, nigdy nie jest pulchny. Ma zbitą strukturę i nie jest wyrośnięty. Jest zdecydowanie cięższy od innych gatunków chleba. Na przekrojonym razowcu widać fragmenty łupinek ziaren, które potwierdzają jego razowe pochodzenie.