Pora na świąteczny pasztet! Jak upiec i zamrozić pasztet na święta? Wypróbowane sposoby

Pora na świąteczny pasztet! Jak upiec i zamrozić pasztet na święta? Wypróbowane sposoby

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Pasztet to wyczekiwana przez wszystkich wielkanocna potrawa

Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy to przede wszystkim czas spędzony z bliskimi za stołem. Dlatego warto tak zaplanować przygotowania, by podczas świąt, jak najmniej przebywać w kuchni. Zarówno mięsne, jak i wegetariańskie pasztety można śmiało upiec wcześniej i zamrozić. W dniu podania ich na stół wystarczy pasztety rozmrozić i gotowe!

 

Pasztet  to jest to!

 

Pasztet - co to jest?

Pasztety to specjalnie przygotowane potrawy o jednolitej konsystencji, przyrządzone z drobiu, mięsa, dziczyzny, ryb, podrobów, grzybów, warzyw strączkowych, jarzyn i orzechów.

Polecamy: Aromatyczny pasztet z suszonych grzybów -  idealny pomysł na bezmięsny pasztet

Pasztety grzybowe to prawdziwa eksplozja smaku

 

 

Praktycznie pasztet można zrobić z wszystkiego, co jadalne. Tę jednolitą konsystencje uzyskuje się przez uprzednie gotowanie, rozcieranie lub mielenie składników. Rozdrobnione produkty miesza się razem, przyprawia i poddaje powtórnej obróbce termicznej. Rozróżniamy pasztety gotowane (terriny), pieczone, galantyny oraz pasztety w cieście. 

 

Terrina z kurczaka z czosnkiem niedźwiedzim

 

Wypróbuj: Terrina z kurczaka z czosnkiem niedźwiedzim

Najpopularniejszy jest pasztet pieczony. Swą popularność zawdzięcza łatwości wykonania. Przygotowanie pasztetów, choć pracochłonne, jest raczej łatwe i nie może się nie udać, jeśli starannie przygotujemy farsz i odpowiednio dobierzemy składniki. 

 

Udany pasztet ma swoje małe tajemnice

 

Tajemnice udanego pasztetu

Najlepszy pasztet jest z tłustego mięsa: wieprzowiny, wołowiny, gęsiny. Chude mięso drobiowe oraz dziczyznę łączymy z wieprzowym podgardlem lub boczkiem.

Polecamy również : Jakie mięso jest najlepsze na pasztet?

Mięso przed obróbką cieplną powinno porządnie przejść przyprawami. Dlatego najlepiej mięso pokroić na grube plastry, ułożyć w porcelanowym lub kamionkowym naczyniu, posypać przewidzianymi w przepisie przyprawami oraz solą, skropić wódką, winiakiem, winem lub cydrem, przykryć i zostawić na noc w lodówce.

 

Niektóre pasztety polewa się galaretką z żurawiny lub borówki czerwonej

 

Następnego dnia mięso dusimy z włoszczyzną. Wątróbkę dodajemy na 15-10 minut przed końcem gotowania. Po ostudzeniu całość dwukrotnie mielimy.

Aby farsz pasztetowy był pulchny, dodaje się bułkę lub biały chleb namoczony wcześniej w mleku, śmietance lub wywarze z gotowania mięsa. Namoczone pieczywo dodaje się bez odciskania płynu. Do masy dolewamy również wywar z gotowania mięsa.

Masę na pasztet wyrabiamy starannie, aby ją napowietrzyć.

Nie żałujmy przypraw. Do wieprzowiny pasuje tymianek, estragon i mięta, do wołowiny - kolendra i rozmaryn, do gęsiny - majeranek. Do pasztetu zawsze dodajemy czosnek, zmielone ziele angielskie, tartą gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Oraz kieliszek nalewki śliwkowej, winiaku lub porto. 

Polecamy również: Jak przyprawić pasztet na święta?

 

Pasztety pieczemy w wąskich i wysokich formach

 

Pasztet pieczemy w keksówkach, wąskich i wysokich formach prostokątnych. Metalowe wykładamy pergaminem. Żaroodporne i gliniane smarujemy tłuszczem, wykładamy słoniną lub boczkiem. Bezproblemowe są formy silikonowe.

Pasztet studzimy w foremce. Upieczony pasztet po wystudzeniu powinien przez 1-2 dni dojrzewać w lodówce, wówczas dopiero ujawni się całego jego smak i aromat. Jeśli pasztetu nie zamrażamy, to dobrze jest pasztet po wystudzeniu zalać tężejącą galaretą lub smalcem, aby pasztet nie wysychał. 

Polecamy przepis na Świąteczny pasztet wieprzowy oraz  Najlepszy pasztet z dzika

 

Pasztety przeznaczone do mrożenia, dobrze jest upiec w jednorazowych foremkach

 

Jak mrozić pasztet na święta?

Pasztet na święta najlepiej upiec w cienkich aluminiowych foremkach jednorazowych. Takie foremki w komplecie wyposażone są w pokryte cienką folią aluminiowa kartonowe wieczka. Pasztet należy po wystudzeniu przykryć takim wieczkiem. 

Można również pasztet wyjąć z foremki, pozostawić w całości lub podzielić na porcje, owinąć folią aluminiową lub pergaminem.  

Następnie należy umieścić całość (bez względu na rodzaj opakowania) w woreczku foliowym przeznaczonym do mrożenia i szczelnie zamknąć, starając się usunąć powietrze z woreczka. 

Tak opakowany pasztet nie będzie wysychał. Przededniu podania go na stół należy pasztet wyjąć z zamrażarki i rozmrażać go w lodówce przez 8-12 godzin. 

 

 

Oto TOP 10 najlepszych przepisów na pasztet 

Ocena: 3,8