Smarowidło mięsne. Proste do zrobienia, idealne do chleba
Dieta bezglutenowa
Co jest dobre do smarowania chleba? Przygotowane według tego łatwego i sprawdzonego przepisu smarowidło mięsne jest pyszne. Przepis nie jest skomplikowany, a wrażenia smakowe są po prostu rewelacyjne. Kanapki z takim domowym smarowidłem z wieprzowiny są wyjątkowo smaczne i sycące. Oto przepis na smarowidło mięsne do słoika, które zachwyci smakiem i łatwością przygotowania.
Z czego zrobić smarowidło do chleba?
Swój smak i aromat smarowidło mięsne zawdzięcza odpowiednio dobranym składnikom. Jest połączeniem trzech rodzajów mięsa, czosnku i przypraw. Wszystkie produkty, z których robi się to smaczne mięsiwo do chleba, są niedrogie i dostępne przez cały rok.
Na liście składników znalazły się więc takie produkty jak:
- mięso – łopatka wieprzowa, surowy boczek i podgardle
- przyprawy – liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz, sól
- cebula
- czosnek
Jak zrobić dobre smarowidło do chleba?
Przepis na domowe smarowidło mięsne do chleba nie jest trudny. Składniki nie są drogie i są zawsze w sklepach. Czas przygotowania jest krótki, ale mięso z cebulą, czosnkiem i przyprawami należy gotować ponad pięć godzin. W tym czasie stanie się bardzo miękkie i zacznie się rozpadać. Pamiętajcie, żeby nie wylewać wywaru, w którym gotowało się mięso. Będzie jeszcze potrzebny.
Jak przygotować pyszne mięsne smarowidło do słoika? Robi się je w kilku banalnych krokach, które nikomu nie powinny sprawić żadnych przykrych niespodzianek. Przepis został podzielony na poszczególne etapy:
- 1. etap – ugotowanie pokrojonego na mniejsze kawałki mięsa z cebulą i przyprawami
- 2. etap – rozgniecenie mięsa praską, przełożenie do słoików i zalanie wywarem
- 3. etap – zakręcenie słoików i odstawienie ich do całkowitego ostygnięcia
Jak podawać smarowidło mięsne do chleba?
Słoiki z pysznym i aromatycznym smarowidłem z wieprzowiny zawsze warto mieć pod ręką. To ciekawa odmiana i urozmaicenie codziennego menu. To smaczny zamiennik tradycyjnej wędliny czy pasztetu. Kanapki ze smarowidłem mięsnym to pomysł na śniadanie, kolację lub wytrawną przekąskę.
Smarowidło mięsne świetnie smakuje z pieczywem. Możecie samodzielnie upiec chleb na zakwasie lub na drożdżach. Sprawdzą się też domowe kajzerki lub puszyste grahamki. Smarowidło wieprzowe pysznie łączy się także z chrupiącą bagietką i ciepłymi tostami.
SKŁADNIKI
- 800 g łopatki wieprzowej
- 800 g podgardla
- 400 g surowego boczku
- 1 szklanka wody
- 1 cebula
- 1 główka czosnku
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 ziarna czarnego pieprzu
- 2 łyżki soli
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- świeżo zmielony czarny pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Liście laurowe, ziarna pieprzu i ziela angielskiego przełożyć do saszetki na przyprawy do gotowania lub zawinąć w mały kawałek gazy i związać.
- Mięso pokroić na małe kawałki i przełożyć do garnka. Włożyć przyprawy i obraną cebulę. Wlać wodę i wsypać sól.
- Gotować pod przykryciem na małym ogniu około 5 godzin. Co jakiś czas zamieszać składniki.
- Po tym czasie dodać obrane ząbki czosnku i gotować 30 minut.
- Z garnka wyjąć przyprawy w saszetce. Mięso przełożyć do miski. Wywaru nie wylewać.
- Mięso dokładnie rozgnieść za pomocą praski do ziemniaków. Doprawić papryką, świeżo zmielonym czarnym pieprzem i ewentualnie solą. Dokładnie wymieszać.
- Przełożyć do czystych słoików i zalać wywarem, która została po gotowaniu mięsa. Zamieszać, zakręcić i odstawić do ostygnięcia.
- Podawać z chlebem na śniadanie, kolację lub jako przekąskę.