Tarte buraczki do słoików. Pomiń ten składnik, a wyjdą o niebo lepiej
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Tarte buraczki to uniwersalny dodatek do klasycznych dań obiadowych. Pasują do kotletów mielonych i pysznie łączą się z pieczonymi mięsami. Poznajcie łatwy przepis na tarte buraczki do słoików, które świetnie sprawdzą się w czasie zimy. Ten przepis różni się nieco od tradycyjnej receptury, ponieważ do zalewy nie używa się octu. Zobaczcie, jak robi się tarte buraczki do słoików bez octu.
Tarte buraczki do słoików bez octu – składniki
Do zrobienia pysznych i zdrowych słoików z tartymi buraczkami nie są potrzebne wyszukane składniki. Wśród produktów zabrakło octu. Pominięcia go sprawi, że buraczki będą wyjątkowo pyszne. Tarte buraczki do słoików warto zrobić właśnie teraz, kiedy warzywa są już dojrzałe i jeszcze słodkie. Aby przyrządzić kilka słoików z pysznymi tartymi buraczkami, należy przygotować tylko kilka produktów. Na liście składników znalazły się:
- buraki
- woda
- sól niejodowana
- liście laurowe
- ziele angielskie
Jak zrobić tarte buraki do słoików bez octu?
Przygotowanie kilku słoików z pysznymi buraczkami nie jest skomplikowane. Postępując według tego przepisu, udadzą się już za pierwszym razem. Pierwszym krokiem jest dokładne wyszorowanie buraków. Następnie należy je ugotować do miękkości. Po ostudzeniu buraki obiera się ze skórki i ściera na tarce. Warto użyć rękawiczek, ponieważ buraki mogą zafarbować skórę. Plamy można usunąć sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym. Niestety produkty te mogą zniszczyć delikatną skórę dłoni, dlatego lepiej jest od razu przygotować parę rękawiczek ochronnych. Starte buraczki przekłada się do słoików, dodaje przyprawy i wlewa gorącą zalewę. W tym przepisie pomija się ocet. Zalewę przyrządza się z wody i niejodowanej soli. To właśnie solanka odpowiada za ich pyszny smak. Następnie słoiki należy mocno zakręcić i zapasteryzować. Słoiki z tartymi buraczkami w solance przechowuje się w spiżarni lub kuchennej szafce.
Z proporcji podanych w przepisie powstaną cztery słoiki o pojemności jednego litra wypełnione tartymi buraczkami w solance.
Czym wzbogacić tarte buraczki do słoików bez octu?
To podstawowy przepis na tarte buraczki bez dodatku octu. Można go jednak modyfikować, aby podkręcić smak przetworów z buraków. Jednym z pomysłów jest przyrządzenie tartych buraczków tak samo jak ogórków kiszonych. Warto więc dodać ząbki czosnku i baldachy kopru. Smak tartych buraczków podkręcą suszone i świeże zioła. Sprawdzi się natka pietruszki, rozmaryn i bazylia. Z burakami doskonale komponują się przyprawy korzenne jak cynamon. Tarte buraczki w słoikach staną się jeszcze bardziej wyraziste w smaku, jeżeli gotowanie w wodzie zastąpi się pieczeniem.
Z czym podawać tarte buraczki bez octu?
Przetwory z buraków są smaczne i pasują do wielu różnych potraw. Przyrządzone według tego przepisu tarte buraczki świetnie smakują i na zimno, i na ciepło. Są super dodatkiem do pieczonych mięs. Tarte buraczki w solance pysznie łączą się z drobiem, wieprzowiną, wołowiną, a nawet dziczyzną. Można przyrządzać z nich smakowite i kolorowe farsze do naleśników, pasty do chleba czy dodawać do sałatek. Są smacznym dodatkiem do dań wegetariańskich i wegańskich.
Smak gotowych tartych buraczków w solance można podkręcić chrzanem, czosnkiem lub posiekanymi świeżymi ziołami. W wersji na ciepło do tartych buraczków można dodać starte na tarce jabłko lub drobno posiekaną cebulę.
SKŁADNIKI
- 4 kg buraków
- 4 l przegotowanej gorącej wody
- 10 łyżek niejodowanej soli
- 4 liście laurowe
- 8 ziaren ziela angielskiego
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Dokładnie umyte buraki ugotować do miękkości. Odstawić do ostygnięcia, a następnie obrać ze skórki.
- Buraki zetrzeć na tarce. Przełożyć do słoików i docisnąć łyżką lub dłonią.
- Do każdego słoika włożyć po liściu laurowym i po 2 ziarna ziela angielskiego.
- Do przegotowanej i gorącej wody wsypać sól i wymieszać, aż się rozpuści. Gorącą zalewę wlać do słoików z burakami, zostawiając około 3 cm wolnego miejsca od góry.
- Słoiki mocno zakręcić i pasteryzować około 30 minut. Odstawić do ostygnięcia, a następnie wstawić do spiżarni lub kuchennej szafki.
- Podawać na ciepło lub zimno jako dodatek do potraw mięsnych i wegetariańskich.