Kiełbasa w słoiku. Domową kiełbasiankę z prostych składników można przechowywać miesiącami
2024-11-22
średni
60 min
4
Dieta bezglutenowa
Dieta niskokaloryczna
Kiełbasa w słoiku to smaczna i zdrowa domowa konserwa, idealna na śniadanie, posiłek dla gości lub w podróż. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można ją długo przechowywać. Z porcji mięsa podanej w przepisie otrzymasz 4 słoiki po 400 g lub 8 po 200 g. Prosta i bezpieczna w składzie mielonka, która zachwyci każdego!
Zalety domowych konserw mięsnych w słoikach
Domowe konserwy mięsne w słoikach mają wiele zalet, które czynią je doskonałym wyborem na co dzień i w wyjątkowych sytuacjach:
- Zdrowy skład – własnoręcznie przygotowane konserwy zawierają wyłącznie wybrane przez nas składniki, bez sztucznych dodatków, konserwantów czy polepszaczy smaku.
- Długa trwałość – dzięki odpowiedniej pasteryzacji lub sterylizacji można je przechowywać przez długi czas, bez konieczności używania lodówki.
- Smak i jakość – domowe konserwy są bardziej aromatyczne i smaczniejsze niż sklepowe, ponieważ możemy dopasować przyprawy i proporcje do własnych upodobań.
- Wszechstronność – świetnie sprawdzają się jako szybki posiłek w domu, prowiant na wyjazdy, kempingi lub w sytuacjach awaryjnych.
- Ekonomia – przygotowując je samodzielnie, oszczędzamy, szczególnie kupując mięso w większych ilościach lub korzystając z promocyjnych cen.
- Brak marnowania żywności – nadmiar mięsa lub innych produktów można wykorzystać do przygotowania konserw i przechować na później.
- Satysfakcja z własnoręcznej pracy – przygotowanie konserw to okazja, by stworzyć coś pysznego i praktycznego dla siebie oraz swoich bliskich.
Te zalety sprawiają, że domowe konserwy w słoikach to wygodne, smaczne i zdrowe rozwiązanie na każdą okazję.
Pod materiałem wideo znajdziesz galerię a w niej: Pasty kanapkowe i inne smarowidła do chleba - 10 obłędnych przepisów
SKŁADNIKI
- 1 kg łopatki wieprzowej
- 500 g boczku surowego, bez kości i skóry
- 200 ml zimnej wody
- 2 łyżki majeranku
- 1 łyżka czosnku granulowanego
- 1 łyżka soli
- 1 łyżeczka pieprzu mielonego lub młotkowanego
- 1 łyżeczka cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Łapatkę i boczek zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Do zmielonego mięsa dodać przyprawy. Wymieszać na jednorodną masę. Następnie wyrabiać powoli, dolewając zimną wodę. Cała woda powinna zostać wchłonięta przez mięso.
- Masę przełożyć do czystych i wyparzonych słoików. Masę należy lekko ubić, aby nie było pustych przestrzeni. Pozostawiamy 2 cm wolnej przestrzeni od krawędzi słoika. Zakręcamy.
- Słoiki ustawiamy na dnie dużego naczynia wyłożonym ściereczką lub ze specjalnym wkładem do gotowania słoików. Zalewamy zimną wodą do wysokości przewężenia w słoiku. Nakrętka powinna być ponad wodą. Podgrzewamy. Gdy woda zacznie się gotować, zmniejszamy ogień do małego. Gotujemy powoli przez 2 godziny. Woda powinna tylko perkotać, uwalniając pojedyncze bąbelki.
- Słoiki z mielonką pozostawiamy w wodzie do całkowitego ostygnięcia. Tak przygotowaną kiełbasę w słoiku można przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Należy sprawdzić, czy wszystki pokrywki są wklęsłe. Wklęsłość oznacza, że naczynie jest szczelnie zamknięte. Jeśli pokrywka jest wypukła, to kiełbasę z tego słoika należy zjeść niezzwłocznie.
- Aby kiełbasiankę przechowywać dłużej, należy następnego dnia powtórzyć pasteryzację przez 30 minut od zagotowania, postępując jak wyżej. Po ponownym całkowitym ostudzeniu należy trzeci raz pasteryzować mielonkę przez kolejne 30 minut. Proces ten nazywamy tyndalizacją i gwarantuje on przydatność kiełbasy do spożycia nawet przez 6 miesięcy.
Domowa biała kiełbasa – jak ją zrobić?