Kiedy robię dżem z winogron, pomijam tę czynność. Z pestkami jest pyszny i zdrowy
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Sezon na robienie domowych przetworów jest w pełni. Jednym z przepisów na zapasy na zimę jest pyszny domowy dżem winogronowy z pestkami. Wystarczy pominąć jedną czynność, aby przygotowanie tego smacznego domowego dżemu stało się błyskawiczne. Jak więc zrobić pełen smaku dżem z winogron z pestkami? Oto najłatwiejszy na świecie przepis na ten winogronowy przysmak na zimę.
Czy można zrobić dżem z winogron z pestkami?
Winogrona to skarbnica zdrowia. Są bogate w witaminy A, B, C, E i K oraz żelazo, jod, sód, cynk, fosfor, miedź, wapń, magnez, fluor, potas, chrom, selen i mangan. To źródło antyoksydantów, czyli substancji, które zwalczają wolne rodniki, zapobiegają chorobom i opóźniają efekty starzenia. Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych warto wprowadzić winogrona do codziennej diety.
Winogrona są pyszną i zdrową przekąską. Można dodawać je do deserów, ciast i ciasteczek. Są wyśmienitym składnikiem sałatek i obowiązkowym elementem deski serów. Mało kto wie, że z winogron można też przygotować pełen smaku i zdrowia dżem. W tym przepisie dżem winogronowy robi się razem z pestkami. Są tak samo zdrowe jak owoce, więc nie trzeba ich usuwać w trakcie przygotowania. Jeżeli zastanawiacie się, czy można zrobić dżem winogronowy razem z pestkami, odpowiedź znajdziecie w tym prostym i szybkim przepisie.
Jak zrobić dżem z winogron ogrodowych?
Przepis na domowy dżem z winogron z pestkami nie jest skomplikowany. Dzięki temu, że owoców nie trzeba przecierać przez sitko, czas przygotowania jest o wiele krótszy. Winogrona w postaci dżemu smakują wyśmienicie i można serwować je z pieczywem, naleśnikami, plackami czy dodawać do słodkich wypieków. Dżem podkręci smak owsianki czy naturalnego jogurtu.
Jak więc zrobić smaczny domowy dżem z winogron z pestkami? To tylko kilka bardzo łatwych kroków. Lista składników jest krótka. Sezon na winogrona jeszcze trwa, więc warto wybrać ten sprawdzony przepis.
- 1. krok – przełożenie winogron do garnka, zasypanie ich cukrem i odstawienie na minimum 2 godziny
- 3. krok – gotowanie winogron, aż się rozpadną
- 4. krok – przełożenie dżemu do słoiczków
- 5. krok – pasteryzacja dżemu winogronowego z pestkami na mokro lub sucho
Czym zagęścić dżem z winogron?
Może zdarzyć się, że dżem z winogron wyjdzie zbyt rzadki. Istnieje prosty sposób, aby to zmienić. Idealnym składnikiem, który zagęści dżem, jest cytryna. W tym przepisie wystarczy dodać świeżo wyciśnięty sok z jednej cytryny. Dzięki temu domowe przetwory z winogron zyskają doskonałą konsystencję. Sok z cytryny to także naturalny konserwant. Jego dodatek sprawi, że dżem winogronowy dłużej zachowa swój pyszny smak i składniki odżywcze.
SKŁADNIKI
- 1 kg ciemnych winogron
- 150 g cukru
- 2 cytryn
- 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu lub cynamonu
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Umyte winogrona przełożyć do garnka z grubym dnem. Wsypać cukier i wybraną przyprawę. Wymieszać i odstawić na 2 godziny lub dłużej.
- Następnie podgrzewać na średnim ogniu. Od czasu do czasu zamieszać. Gotować około 15 minut.
- Kiedy cukier się rozpuści, a winogrona zaczną się rozpadać, wlać wyciśnięty sok z cytryny. Wymieszać i gotować około 20 minut.
- Gotowy dżem przełożyć do czystych i suchych słoiczków, a następnie zapasteryzować na mokro przez 10 minut lub w piekarniku w temperaturze 120 stopni C.
- Słoiczki z dżemem odstawić do góry dnem i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Następnie wstawić do spiżarni lub kuchennej szafki.
- Wykorzystać jako dodatek do chleba, naleśników, deserów i ciast.